Strefy gospodarcze będą współpracować ze szkołami
Polskie strefy ekonomiczne będą współpracować ze szkołami. Uczniom będzie łatwiej o pracę, a inwestorzy nie będą musieli się martwić o wykwalifikowanych pracowników.
2014-02-02, 15:00
Posłuchaj
Jak wyjaśnia wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, pierwszym punktem na liście inwestorów jest dobrze wyszkolona i wykształcona kadra. Ministerstwo Gospodarki chce więc stworzyć ogólnopolski system kształcenia dualnego, czyli łączącego teorię i praktykę. Zmiana ma odbyć się w ciągu najbliższych siedmiu lat.
Wiceminister twierdzi, że konieczna jest zmiana kształcenia młodzieży. Chodzi o większą ilość zajęć praktycznych. Pomóc mają strefy ekonomiczne. Przy każdej z nich powstanie system koordynacji zatrudnienia w regionie. Takie rozwiązania, według wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, wprowadziły już między innymi strefy ekonomiczne: Łódzka, Pomorska czy Kamiennogórska. Pozostałe także będą miały obowiązek współpracy z lokalnym szkolnictwem i samorządem. Inwestor będzie miał informacje na temat kadry, jaką może zaproponować dany region.
W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Mają one funkcjonować do końca 2026 roku.
abo
REKLAMA