Program ułatwienie startu młodym rolnikom

2014-06-03, 15:19

Program ułatwienie startu młodym rolnikom
Pieniądze z ARiMR zmieniły polską wieś.Foto: Glow Images/East News

Specjaliści Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa radzą jak prawidłowo wypełnić formularz zawierający wnioski do programu ułatwianie startu młodym rolnikom.

Posłuchaj

Specjaliści Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa radzą jak prawidłowo wypełnić formularz zawierający wnioski do programu ułatwianie startu młodym rolnikom. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wnioski do wypełnienia można pobrać ze stron internetowych ARiMR oraz jej placówek – mówi Barbara Bukowska, główny specjalista Agencji.

Wyjaśnia, że w Internecie są dwie wersje formularzy: do wydrukowania oraz aktywna. Ta ostatnia umożliwia wielokrotne nanoszenie poprawek, a niektóre rubryki uzupełniane  są automatycznie. W każdym wypadku ważne jest, by wypełnione były wszystkie pola.

Cały wniosek składa się z kilkunastu bloków tematycznych.-  Pierwszy dotyczy złożenia wniosku – mówi Barbara Bukowska. Blok drugi zawiera dane osobowe  wnioskodawcy. Natomiast bloki piąty i szósty dotyczą danych małżonka rolnika ubiegającego się o premię.

W dalszych częściach znajdują się informacje o samym gospodarstwie, kwalifikacjach rolnika oraz o planowanym przyszłym gospodarstwie – dodaje Barbara Bukowska. Przypomina, że jeśli wnioskodawca ma wykształcenie rolnicze, spełnia warunek posiadania odpowiednich kwalifikacji. Rolnik musi podać, w jaki sposób został właścicielem gospodarstwa, czy od kiedy je prowadzi, jak duże jest gospodarstwo i jakie ma być docelowo.

Rolnik musi także przedstawić zaświadczenie z KRUS, że podlega ubezpieczeniu rolniczemu oraz zaświadczenia z urzędu skarbowego, że płacił podatki z tytułu posiadania działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioskodawca zaznacza także konieczne załączniki oraz zobowiązania, które składa razem z wnioskiem. Wszyscy muszą przedstawić kopie dowodu tożsamości oraz plan rozwoju gospodarstwa, tak zwany biznesplan – mówi Aleksandra Karolak, główny specjalista ARiMR. Jeśli rolnik wcześniej nie posiadał gospodarstwa, składa o tym stosowne oświadczenie. Jak również podobne oświadczenie, że nie podlegał ubezpieczeniu w KRUS i nie płacił podatków do urzędu skarbowego.

Wszyscy rolnicy, którzy złożą wniosek o pomoc w ułatwianiu startu, muszą dołączyć deklaracje, że spełnią określone prawem standardy dotyczące ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt. Tutaj także rozgranicza się osoby, które już prowadzą działalność rolniczą i te, które dopiero ją rozpoczynają. Związane to jest z koniecznością dostarczenia odpowiednich dokumentów w ciągu 180 dni od otrzymania pomocy. Rolnicy, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, dołączają zobowiązanie, że je uzupełnią w ciągu trzech lat od otrzymania premii.

Lista zawodów uznawanych przez ARiMR jako rolnicze, znajduje się na jej stronie internetowej. Przez trzy lata od otrzymania pomocy młody rolnik musi wydać 70 proc. na inwestycje zadeklarowane w biznesplanie oraz doprowadzeniu gospodarstwa do określonych standardów w zakresie ochrony środowiska oraz  higieny i dobrostanu zwierząt.

Na zakończenie  przypomina się o zobowiązaniach dotyczących powierzchni gospodarstwa i doprowadzenia jego wielkości w  określonym czasie do  średniej wojewódzkiej i krajowej.

O przyznaniu premii dla młodego rolnika decyduje właśnie liczba uzyskanych punktów, a nie kolejność złożenia dokumentów.

Aleksandra Tycner

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Polecane

Wróć do strony głównej