Rząd stawia na przemysł stoczniowy: to jeden z elementów programu "Gospodarka+"

Chcemy, żeby przemysł stoczniowy był jednym fundamentów polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło.

2016-04-04, 14:25

Rząd stawia na przemysł stoczniowy: to jeden z elementów programu "Gospodarka+"

Posłuchaj

Rząd stawia na stocznie. Jutro projekt ustawy o przemyśle stoczniowym zostanie przedstawiony na Radzie Ministrów. Premier Beata Szydło mówiła w Szczecinie, że chce, aby przemysł stoczniowy stał się jednym z filarów polskiej gospodarki./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Premier zapowiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej.

Ustawa ma stworzyć nowe warunki do inwestowania w przemysł stoczniowy

̶  Mam ogromną satysfakcję, że w tak krótkim czasie udało się przygotować projekt ustawy. (...) To będzie początek drogi, ale niezwykle istotny. Wierzę, że dzięki tej propozycji będzie możliwe stworzenie warunków dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili zainwestowali, prowadzą swoją działalność, ale i dla nowych podmiotów gospodarczych - podkreśliła premier.

Polskie stocznie potrzebne polskiemu wojsku

Jak dodała, rząd widzi możliwość inwestowania i realizowania potrzebnych zakupów w polskich stoczniach na potrzeby polskiego wojska.

Premier zapowiedziała, że dla rządu gospodarka jest priorytetem. Podkreśliła, że w rozwoju gospodarki potrzebna jest współpraca resortów, "wykorzystywanie polskich zasobów", "przywracanie dobrego klimatu dla odbudowy polskiego przemysłu" oraz reindustrializacja.

Rząd stawia na program „Gospodarka+”


̶ Całościowy program, który nazwaliśmy „Gospodarka Plus” będzie przez nas traktowany priorytetowo, będziemy realizować poszczególne części bardzo konsekwentnie - zaznaczyła szefowa rządu.

Minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że celem ustawy jest odbudowa przemysłu stoczniowego.

" To co się stało za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u było unikatowe w skali świata. Naszym celem jest odbudowanie. To jest ta ustawa, którą jutro mamy przedstawić na rządzie" - powiedział.

REKLAMA

Trzy elementy planu „Gospodarka+”: plan Morawieckiego, program  mieszkaniowy, odbudowa górnictwa i przemysłu stoczniowego

Jak zaznaczyła, na program "Gospodarka Plus" składają się m.in. plan rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, program mieszkaniowy, program odbudowy górnictwa, i rozwój przemysłu stoczniowego.

Plan dla stoczni: włączenie do stref specjalnych, zwolnienie z VAT, ulgi podatkowe

Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu stoczniowego przygotowało Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.

Preferencuyjne podatki dla stoczni

Zakłada on, że stocznie będą mogły płacić albo CIT, albo zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. "Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji podlega przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na budowie gotowych do eksploatacji statków (...)" - czytamy w projekcie.

Jeśli stocznia będzie realizować przebudowę statku, będzie mogła skorzystać ze zryczałtowanego podatku - pod warunkiem, że przebudowa spełnia takie warunki jak: ma wartość całkowitą co najmniej 5 mln euro; polega na zmianie przeznaczenia statku lub zmianie źródła napędu statku; przeprowadzona jest w całości przez przedsiębiorcę, który występuje o zryczałtowany podatek.

Jak wskazano w projektowanych przepisach, wybór opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji następować będzie przez złożenie przez przedsiębiorcę oświadczenia według wzoru - ustalonego przez Ministerstwo Finansów - o wyborze takiego opodatkowania. W projekcie zapisano, że stocznia - jeśli zdecyduje o płaceniu zryczałtowanego podatku - nie będzie mogła zmienić decyzji przez trzy lata.

Zwolnienia z VAT

Kolejne rozwiązanie to zwolnienie stoczni z płacenia podatku VAT dostawcom elementów do budowy statków. Obecnie stocznia, zaopatrując się u swoich dostawców w różnego rodzaju komponenty związane z budową statku, płaci VAT (wynosi on 23 proc.). Po zakończeniu budowy, zgodnie z polskim prawem, występuje do budżetu państwa o zwrot tego VAT-u. W projektowanych przepisach stocznia już na etapie wystawiania faktury za konkretne elementy czy komponenty nie będzie płaciła VAT.

Stocznie w specjalnych strefach ekonomicznych

Projekt przewiduje także możliwość rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej i objęcie nią stoczni. Zgodnie z założeniami ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Wsparcoe zaowocuje 5 tys. nowych miejsc pracy

Resort gospodarki morskiej zakłada, iż w pierwszym roku funkcjonowania ustawy przyniesie ona ok. 5 tys. nowych miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, a obroty związane z zakupem części do budowy statków wzrosną od 1,5 mld zł do 2 mld zł.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej