Putin blokuje transakcję Rosnieftu

Prezydent Rosji Władimir Putin zablokował w czwartek udział Rosnieftu w prywatyzacji spółki naftowej Basznieft; szefem Rosnieftu jest Igor Sieczyn, jeden z jego najbliższych współpracowników. "Putin hamuje apetyt Sieczyna" - pisze magazyn "American Interest".

2016-07-22, 19:46

Putin blokuje transakcję Rosnieftu
Spadające dramatycznie ceny ropy oraz wątpliwej jakości decyzje inwestycyjne i biznesowe Sieczyna sprawiły, że kapitalizacja rynkowa Rosnieftu spadła w ostatnich latach, a sam Sieczyn zaczął zabiegać - bezskutecznie - o finansową pomoc państwa. Foto: Pixabay

Rosja przeprowadza serię prywatyzacji, aby - jak pisze Bloomberg - "zatkać dziury w budżecie", który ucierpiał poważnie na skutek nałożenia na Moskwę amerykańskich i europejskich sankcji oraz spadku cen ropy.

Wśród państwowych aktywów, które mają zostać sprywatyzowane, jest wyceniana na 3,8 mld dolarów spółka Basznieft; państwo posiada 50,08 proc. udziałów firmy.

Na przejęcie Basznieftu apetyt miał Igor Sieczyn; jak pisze "American Interest" - "nie powinno to nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę finansową sytuację Rosnieftu".

Spadające dramatycznie ceny ropy oraz wątpliwej jakości decyzje inwestycyjne i biznesowe Sieczyna sprawiły, że kapitalizacja rynkowa Rosnieftu spadła w ostatnich latach, a sam Sieczyn zaczął zabiegać - bezskutecznie - o finansową pomoc państwa. Mimo to nie ograniczył zarobków najwyższej rangi menedżerów firmy; przeciwnie - pensje 11 z nich wzrosły w 2015 roku o 150 mln dolarów - pisze "American Interest".

- Aby zrozumieć drapieżny apetyt Rosnieftu na zakup Basznieftu wystarczy też rzucić okiem na dane o rosyjskiej produkcji ropy - kontynuuje magazyn.

Podczas gdy produkcja Rosnieftu spadła w minionym roku o 0,9 proc., Basznieft był w tym okresie wiodąca spółką w sektorze naftowym, a jego wydobycie wzrosło o 11,9 proc. Ponadto posiada on niezwykle rentowne rafinerie - wyjaśnia "American Interest".

Toteż Rosnieft bardzo zabiegał o możliwość przejęcia mniejszej, ale bardziej lukratywnej spółki; kwestia ta, i udział Rosnieftu w prywatyzacji, jeszcze niedawno omawiane były na spotkaniu, któremu przewodził premier Dmitrij Miedwiediew - pisze Bloomberg.

Osobista interwencja Putina

Tymczasem, jak podaje dalej agencja, w czwartek sam Putin zakazał firmom, w którym państwo ma swoje udziały, uczestniczenie w prywatyzacji innych podmiotów.

- Osobista interwencja Putina, który zakazał sprzedaży Basznieftu Rosnieftowi może wskazywać na to, że Igor Sieczyn zaczął ostatnio wypadać z łask rosyjskiego prezydenta" - pisze "American Interest". Warto jednak przypomnieć, że losy Basznieftu były w ostatnich latach źródłem poważniejszych kontrowersji i skandali.

Rosyjska prokuratura generalna twierdzi, że koncern ten został niezgodnie z prawem sprywatyzowany w 2009 roku, a następnie odsprzedany holdingowi AFK Sistema; szef holdingu AFK Sistema, rosyjski oligarcha Władimir Jewtuszenkow został oskarżony o oszustwa, których dopuścił się przy zakupie akcji Basznieftu.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej