Minister Zbigniew Ziobro: państwo musi okiełznać pragnienie zysku lichwiarzy

Wprowadzenie limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczek oraz kar za niezgodną z prawem lichwę - to jedne z głównych założeń projektu ustawy "antylichwiarskiej", który zaprezentował Zbigniew Ziobro. Chcemy, aby pętla nie zaciskała się na szyi Polaków, chcemy aby tego rodzaju nieuczciwe praktyki zostały raz na zawsze ucywilizowane - mówił minister sprawiedliwości na konferencji prasowej.

2019-02-14, 15:24

Minister Zbigniew Ziobro: państwo musi okiełznać pragnienie zysku lichwiarzy
Minister Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Zbigniew Ziobro: problemy z zadłużeniem i lichwą dotyczy milionów osób, chcemy przerwać nieuczciwe praktyki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zbigniew Ziobro powiedział, że państwo musi "okiełznać pragnienie zysku i żerowania korporacji, mniejszych firm, a czasami też i zwykłych lichwiarzy". Jak dodał, często wbrew prawu próbują oni maksymalizować swój zysk, kosztem swoich klientów.

Minister sprawiedliwości zadeklarował, że rząd chce pomóc Polakom, którzy wpadli w spiralę zadłużenia z powodu nieuczciwych firm pożyczkowych.

- Chcemy, aby pętla nie zaciskała się na szyi Polaków, chcemy aby tego rodzaju nieuczciwe praktyki zostały raz na zawsze ucywilizowane, dlatego proponujemy rozwiązania, które sprowadzają się do zasady, że ma być taniej, bezpieczniej i uczciwe - podkreślił. Zbigniew Ziobro zaznaczył, że nowe przepisy precyzyjnie zdefiniują, kiedy mamy do czynienia z lichwą, którą można uznać za przestępstwo.

Co przewiduje ustawa?

- Zmiany w prawie mają skutecznie chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych. Mają położyć kres wykorzystywaniu niewiedzy i ufności klientów. Mają skończyć z żerowaniem przez naciągaczy na biedzie i tragediach życiowych ludzi zmuszanych do zaciągania pożyczek o lichwiarskim oprocentowaniu - tak o projekcie ustawy pisze Ministerstwo Sprawiedliwości. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA

  • Nowe przepisy mają skończyć z dowolnością w ustalaniu opłat za zakupy na raty. Firmy nie będą już mogły bez żadnych ograniczeń doliczać prowizji, marży czy opłat czy zmuszać klientów do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 procent kwoty pożyczki w skali roku. A jeśli zdecydujemy się na rozłożenie rat
    na 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 procent. Limit odsetek ma zostać pozostawiony na obecnym poziomie - nie mogą one przekraczać 10 procent w skali roku.
  • Zaostrzone zostaną zasady udzielania tzw. chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty. Przy takich pożyczkach limit dodatkowych opłat zostanie ograniczony do 45 procent w skali roku. Przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 procent. Limit wysokości odsetek (10 procent w skali roku) pozostanie bez zmian.
  • Ustawa wprowadzi limity w ustanawianiu zabezpieczeń pożyczek, przez co ma już nie dochodzić do sytuacji, w której odbierano ludziom mieszkania lub domy za niespłacenie kredytów o wielokrotnie mniejszej wartości. Zabezpieczenie pożyczek (np. w postaci hipoteki na nieruchomości) nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 procent.  Niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Wyeliminowana też zostanie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.
  • Wprowadzone będą też limity dodatkowych opłat przy pożyczkach udzielanych przez banki lub przez firmy prywatne, na podstawie umowy cywilnoprawnej. W przypadku bankowej pożyczki konsumenckiej (to pożyczka do 255 550 zł udzielona na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim) dodatkowe opłaty nie będą mogły przekroczyć 45 procent kwoty pożyczki w skali roku. Maksymalne odsetki to 10 proc. w skali roku. Wskazany limit będzie także obowiązywał w przypadku bankowej pożyczki dla osoby fizycznej na wyższą kwotę. Przy pożyczce udzielanej na podstawie umowy cywilno-prawnej limit dodatkowych opłat wyniesie 25 procent pożyczonej kwoty.
  • Ustawa ma zdefiniować, jakie pożyczki mają charakter lichwiarski. Za łamanie prawa będą kary .Projekt przewiduje karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR/PAP, MS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej