Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.

2021-01-06, 13:10

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Travel mania

Zdaniem wiceszefa MRPiT, można przyjąć, że polskie PKB w 2021 r. wzrośnie o 3,3 proc. "W ten sposób będziemy odbudowywali gospodarkę po 2020 r. Natomiast wzrost względem 2019 r. nastąpi w 2022 r. - wskazał prof. Tomanek.


Powiązany Artykuł

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej

W 2021 r. drożyzna nam nie grozi

W jego ocenie inflacja w 2021 roku powinna utrzymywać się w granicach 2,5-2,6 proc.

- Zdecydowanie mniejszą inflację przewidujemy w tym roku dla żywności" - wskazał Tomanek. Jego zdaniem w br. nie powinniśmy odczuwać drożyzny czy gwałtownych skoków cen.

Bezrobocie - pracodawcy będą więcej zatrudniać, niż zwalniać

Wiceszef MRPiT wskazał, że według szacunków resortu, bezrobocie powinno wynieść w 2021 roku ok. 5,5 proc. Przyznał, że sytuacja na rynku pracy jest "dość dynamiczna".

- Bezrobocie jest niższe niż przewidywano po II kwartale, a w całym 2020 r. szacuje się je na poziomie 6,0-6,1 proc. - przypomniał.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

pixabay wykres gospodarka 1200.jpg
Odbudowa gospodarki po pandemii. Stodolak: Polska przechodzi ten kryzys relatywnie suchą stopą

Dodał, że z ankiet rynkowych, np. firmy Randstad, wynika, że przedsiębiorcy częściej przewidują w I półroczu 2021 r. zwiększanie zatrudnienia niż jego obniżanie.

- Obawy, że wzrost bezrobocia będzie nawet dwucyfrowy - nie spełniły się - zaznaczył.

Według niego "2021 r. będzie znów rynkiem pracownika", bo gospodarka odbije i będzie potrzebowała ludzi do pracy.

- Jeśli mamy bezrobocie na poziomie 5-6 proc., tzn. że firmy mają problem z naborem pracowników - podkreślał.

REKLAMA

Gospodarkę będą napędzać konsumpcja, eksport, inwestycje

"Siła napędową gospodarki w 2021 r. będą konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne" - ocenił Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią inwestycji prywatnych, ale będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową - szczególnie w zakresie infrastruktury transportowej.

- Sektor publiczny inwestuje np. w drogi dojazdowe, by biznes mógł prowadzić tam działalność - wyjaśnił.

Zdywersyfikowana struktura polskiej gospodarki osłabia efekt koronawirusa

W ocenie Tomanka, relatywnie dobre wyniki polskiej gospodarki na tle innych krajów wynikają z jej struktury. Dał przykład sektora usług, który na tle innych państw UE był u nas słabiej rozwinięty.

- Nasza turystyka to 6 - 7 proc. PKB, ale są kraje w Europie, gdzie wskaźnik ten wynosi 15-20 proc. jak np. Grecja czy Chorwacja" - wskazał. Zwrócił uwagę, że kiedy doszło do lockdownu te kraje mocno ucierpiały.


Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Odrabianie strat po pandemii. Prognozy ekonomistów dla polskiej gospodarki

Zwrócił uwagę, że Polska wygrywa też tym, że ma rozwinięty przemysł i logistykę.

- Nasi przewoźnicy samochodowi są liderami rynków przewozowych w Europie - przypomniał. Dodał, że naszym atutem jest też zdywersyfikowana gospodarka.

REKLAMA

Polska gospodarka stoi też rosnącym eksportem: żywności, usług

Według wiceministra eksport, który napędzał w tym roku naszą gospodarkę, w 2021 r. "pozostanie jedną z lokomotyw wzrostu PKB".

Przypomniał, że wartość wpływów eksportowych jest już równa niemal połowie naszego PKB. Dodał, że wysyłamy za granicę głównie produkty rolne, towary przemysłowe.


Powiązany Artykuł

HenrykKowalczyk1200.jpg
Henryk Kowalczyk: liczę, że dzięki szczepionce, nie będzie lockdownu gospodarczego na cały 2021 rok

- Te rynki zbytu funkcjonują wśród naszych głównych kontrahentów bez zakłóceń" - podkreślił.

Mówiąc o eksporcie usług, zaznaczył, że dotyczy on głównie usług biznesowych, "które są sektorem rosnącym" oraz transportowych, "na które popyt nie zmienia się".

Polskie firmy ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw w Europie

Jak powiedział Tomanek, w 2021 r. polskiej gospodarce będzie też sprzyjać zjawisko skracania łańcuchów dostaw, które jest jednym z konsekwencji pandemii.

- Zarówno gospodarka niemiecka, jak i pozostałe rynki unijne, na które trafia ponad 70 proc. naszego eksportu, będą nadal korzystać z naszych usług" - ocenił.

REKLAMA

Wiceszef MRPiT podkreślił, że nie ma "żadnych sygnałów, które wskazywałyby, że gospodarka jako całość zmniejszy swoją ekspansję eksportową". Według niego w tym roku eksport wzrośnie w granicach PKB, czyli, "ostrożnie prognozując o 3 proc.".

Ważnym motorem gospodarczym jest też konsumpcja

Wiceminister zwrócił uwagę, że mocną stroną naszej gospodarki jest konsumpcja prywatna, która "zaczyna odbijać po pierwszym lockdownie" i będzie pobudzać gospodarkę w tym roku.

Odnosząc się do wydatków firm przyznał, że podmioty prywatne "wyczekują z inwestycjami", ale inwestycje publiczne będą się zwiększać.

- Będą kierowane przede wszystkim w obszar infrastruktury i to powinno pobudzać inwestycje prywatne - ocenił.

Zwrócił uwagę, że nasze inwestycje publiczne - np. w zakresie budowy autostrad, są często realizowane przez kapitał zagraniczny dlatego kwestia unijnego Funduszu Odbudowy i funduszy strukturalnych dla Polski to " nie tylko interes Polski, ale też UE".

Zdaniem Tomanka zaszczepienie się dużej części Polaków przeciw COVID-19 w 2021 roku podniesie bufor bezpieczeństwa gospodarki - spowoduje, że też większy optymizm, jeśli chodzi o inwestorów i przedsiębiorców.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej