Rozpoczyna się nowy Horyzont Europa. Polscy naukowcy mogą liczyć na ogromne wsparcie
- Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Zależy nam, aby na koniec programu Horyzontu Europa osiągnąć udział w projektach finansowanych w jego ramach co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu - dodał minister edukacji Przemysław Czarnek.
2021-04-16, 12:52
W piątek odbywa się konferencja inaugurująca w Polsce program Horyzont Europa. To nowy program ramowy na rzecz badań i innowacji. Budżet przedsięwzięcia wynosi ponad 95 mld euro, co czyni z niego największy tego rodzaju program na świecie.
– Podkreślić należy przy tej okazji, że w Polsce mocno wierzymy w humanistyczny wymiar nauki i innowacji. Innowacja nie jest celem samym w sobie – powiedział edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie inauguracji. Dodał, że są one tworzone, żeby lepiej odpowiadać na potrzeby ludzi związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i dostatkiem.
Polskie instytucje w międzynarodowych projektach
Szef MEiN podkreślił, że Polska ma bardzo wyraźnie wskazany cel w Horyzoncie Europa.
Powiązany Artykuł
Jarosław Gowin: nowoczesny i konkurencyjny przemysł odegra kluczową rolę w rozwoju kraju
– Zależy nam, aby na koniec programu osiągnąć udział w projektach finansowanych z Horyzontu Europa co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu. W przybliżeniu odpowiada to poziomowi, jaki w ramach polskiej składki do budżetu UE trafia do kasy programu – mówił Przemysław Czarnek i dodaje, że jeśli Polska sprostałaby temu wyzwaniu, to trafiałyby każdego roku do polskich naukowców środki porównywalne z budżetem całego Narodowego Centrum Nauki.
REKLAMA
Zdaniem ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, następca programu Horyzont 2020 – Program Horyzont Europa 2021-2027, to nie tylko szansa na sfinansowanie ambitnych projektów badawczych i innowacji, ale na włączenie polskich instytucji do międzynarodowych projektów.
– Dzięki europejskim programom badawczym polscy naukowcy i przedsiębiorcy stają się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze – ocenił wicepremier.
Szef resortu edukacji zaznaczył, że w programie Horyzont Europa będzie możliwe finansowanie pełnego zakresu badań naukowych – od społecznych po wysoce zaawansowane badania, tworzące podstawy do przełomów w energetyce, mobilności, medycynie czy biotechnologii.
Środki na badania i rozwój nie mogą być zmniejszane
Jak zauważył minister rozwoju, w poprzedzającym Horyzont Europa programie Horyzont 2020 udział Polski był niski, wynosił 1,27 proc.
REKLAMA
– Nasz wkład do budżetu wynosił natomiast 3,23 proc., jako Polska więcej zatem wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To się musi zmienić – podkreślił Jarosław Gowin.
Wicepremier negatywnie odniósł się do głosów wzywających do obniżenia nakładów budżetowych w Europie, które są przeznaczane na badania i rozwój.
– Chcę jednoznacznie zaznaczyć, że we wszystkich rozmowach jakie toczę na forum unijnym, wszędzie podkreślam, że środki na badania i rozwój właśnie w czasach kryzysu nie mogą być zmniejszane – oświadczył i dodał, że na realizację programu Horyzont Europa przeznaczonych jest ok. 95 mld euro.
Europejska komisarz ds. innowacji Mariya Gabriel powiedziała, że Horyzont Europa "to najbardziej ambitny program badawczo-rozwojowy na świecie". Jak zauważyła, w Unii Europejskiej nadal mierzymy się z nierównym dostępem do programów europejskich. Niektóre kraje pozostają w tyle, ale Polska należy do tych, które będą korzystać z wielu filarów pomocowych. Jej zdaniem w programie Horyzont 2020 Polska poradziła sobie świetnie, wsparcie uzyskało ponad tysiąc polskich badaczy. Mariya Gabriel podkreśliła, że kolejny program będzie wspierał inicjatywy, które mają wpływ na mierzenie się z globalnymi wyzwaniami.
REKLAMA
Innowacje to siła napędowa rozwoju
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja będzie przez kolejne lata wspierać polskich przedsiębiorców, naukowców i innowatorów m.in. w ramach działającego od listopada ubiegłego roku krajowego punktu kontaktowego, który będzie miał kluczową rolę w informowaniu o programie Horyzont Europa.
– Będzie można również liczyć na wsparcie i pomoc biura NCBR w Brukseli – zadeklarował Wojciech Kamieniecki.
– Jesteśmy przekonani, że innowacje to prawdziwa siła napędowa rozwoju. Żyjemy w czasach pełnych wyzwań takich jak pandemia, zmiany klimatyczne, energetyka, Zielony Ład, sztuczna inteligencja – dodał.
Jego zdaniem obecny czas to dobry czas na podejmowanie decyzji i realizację przełomowych, nowych projektów.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA