more_horiz
Gospodarka

Bank ABM Amro przeprosił za finansowanie niewolnictwa w XVIII w. "Głęboki żal" Holendrów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:00
ABN Amro przeprosił w środę za ból i cierpienie spowodowane zaangażowaniem prawnych poprzedników holenderskiego banku w handel niewolnikami, niewolnictwo na plantacjach i handel produktami pochodzącymi z niewolnictwa.
ABN Amro przeprosił za finansowanie niewolnictwa.
ABN Amro przeprosił za finansowanie niewolnictwa.Foto: shutterstock/Marieke Kramer

Holendrzy byli zaangażowani w niewolnictwo od XVII wieku aż do jego zniesienia w Holandii w 1863 roku, a wiele osób z amsterdamskiej elity finansowej miało z nim bezpośrednie powiązania.

- Jesteśmy świadomi, że mimo zniesienia niewolnictwa, dawne niesprawiedliwości nadal istnieją - powiedział w oświadczeniu Robert Swaak, Dyrektor Generalny ABN Amro.

Holenderski bank zwrócił się w 2020 r. do niezależnych badaczy o zbadanie powiązań jego poprzedników z niewolnictwem w ramach szerszej globalnej oceny historii i rasizmu, wywołanej śmiercią George'a Floyda w Stanach Zjednoczonych.

Rynek ubezpieczeniowy Lloyd's of London i Bank Anglii zatrudniły historyka, który ma zbadać ich rolę w handlu niewolnikami.

ABN Amro przeprosił

- ABN Amro przeprasza za przeszłe działania i działalność tych poprzedników oraz za ból i cierpienie, które spowodowali - dodał Swaak. Bank powiedział, że rozmawiał z przedstawicielami potomków osób zniewolonych, aby omówić wyniki badań, i że będzie szukał sposobów, aby "pomóc w poprawie strukturalnych niedogodności społecznych", z którymi borykają się te osoby.

Przeprosiny ze strony ABN Amro są następstwem "głębokiego żalu" wyrażonego przez holenderski bank centralny w związku z rolą, jaką wielu z jego pierwszych dyrektorów odegrało w XIX-wiecznym handlu niewolnikami. ABN Amro powiedział, że zlecone przez niego badania wykazały, iż jego poprzednik, Hope & Co., odgrywał "kluczową rolę" w międzynarodowym handlu niewolnikami w XVIII wieku, jako że odgrywał aktywną rolę w codziennej działalności plantacji.

Badania wykazały również, że Mees en Zoonen, inny poprzednik ABN Amro, pośredniczył w ubezpieczaniu statków z niewolnikami i transportów towarów zbieranych przez zniewolone osoby. 

Hope & Co. była największą firmą finansową i handlową w Holandii pod koniec XVIII wieku, a operacje związane z niewolnictwem stanowiły główną część jej działalności - powiedział Pepijn Brandon, starszy badacz. Według holenderskich danych państwowych Holenderska Kompania Zachodnioindyjska obsługiwała statki, na których przehandlowano około 600 000 niewolników.

- Decyzje podejmowane w biurach w Amsterdamie i Rotterdamie miały bezpośredni wpływ na życie tysięcy zniewolonych osób - powiedział Brandon w oświadczeniu zawierającym przeprosiny ABN Amro.

  • Czytaj także:

"Polacy są traktowani przez banki gorzej niż Niemcy". Kredytobiorcy piszą do Komisji Europejskiej


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib