more_horiz
Gospodarka

Coraz mniejsze oczekiwania finansowe pracowników. Wojna na Ukrainie zmienia polski rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 14:03
Wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy. I choć w kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia, to w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. Jednocześnie 17 proc. Polaków obawia się utraty pracy z powodu wojny na Ukrainie i napływu uchodźców.
Bardziej skłonni do poszukiwania nowej pracy są pracownicy niższego szczebla i młodsi specjaliści.
Bardziej skłonni do poszukiwania nowej pracy są pracownicy niższego szczebla i młodsi specjaliści.Foto: Shutterstock/Juice Verve

Badanie Gi Group pokazuje, że niepewna sytuacja związana z wojną na Ukrainie wpłynęła na zmniejszenie oczekiwań finansowych pracowników. W kwietniu tego roku podwyższenia wynagrodzenia spodziewało się 41 proc. badanych, tymczasem w styczniu takie oczekiwania miało 54,5 proc.

Na utrzymanie wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie liczy 32 proc. ankietowanych (w styczniu 29 proc.). 4 proc. obawia się obniżki zarobków (wobec 3 proc. w styczniu), natomiast 23 proc. nie wie, czego się spodziewać (wobec 13 proc. na początku roku).

Poszukują zarabiający najmniej

Nadal wyższe zarobki są głównym powodem poszukiwania nowej pracy - deklaruje tak 43 proc. respondentów. Bardziej skłonni do poszukiwań są zarabiający najmniej - do 1.999 zł netto (51,4 proc.), osoby w wieku 18-24 lata (56,3 proc.), pracujący na umowach zlecenia lub o dzieło (54,6 proc). To także pracownicy niższego szczebla (39,7 proc.) i młodsi specjaliści (40 proc.).

Na zmianę bardziej otwarci są zatrudnieni w handlu (40,7 proc.) niż w innych sektorach. Rzadziej zdecydowałyby się na to osoby zbliżające się do wieku emerytalnego (16,8 proc.) i najlepiej zarabiający (25,5 proc.). Ponadto kierownicy, starsi specjaliści i zatrudnieni w sektorze publicznym są zdecydowanie mniej skłonni do poszukiwania nowego pracodawcy.Kobiety częściej wyrażają obawy

17 proc. Polaków obawia się utraty pracy z powodu wojny na Ukrainie i napływu uchodźców. Takie obawy częściej wyrażają kobiety niż mężczyźni, co - jak wykazały badania - może wiązać się z tym, że do Polski najczęściej przyjeżdżają kobiety.

60 proc. osób nie ma nic przeciwko, aby w ich firmie były także zatrudnione osoby innych narodowości niż polska. 33 proc. twierdzi, że zatrudnienie pracowników innych narodowości byłoby dla ich firmy korzystne. 19 proc. osób ma obawy o utratę swojego stanowiska ze względu na pracowników innych narodowości.

PR24.pl, PAP, DoS