more_horiz
Gospodarka

"Elektroniczny Dziennik Budowy" już działa. Rządowa aplikacja na razie dla chętnych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 09:00
W piątek, 27 stycznia, rusza rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Inwestor może wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna będzie obowiązkowa.
Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie, w którym rejestruje się przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń.
Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie, w którym rejestruje się przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń.Foto: Radovan1/Shutterstock

"Elektroniczny Dziennik Budowy" został zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. To kolejny etap cyfryzacji procedur prawa budowlanego; od 1 stycznia tego roku umożliwiono bowiem prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie c-KOB.

"Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie, w którym rejestruje się przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki" - przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dodaje, że dziennik jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta.

"Pod kątem kierownika budowy"

O wydanie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej może wnioskować w systemie EDB.

"Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po otrzymaniu dziennika inwestor może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów" - informuje resort rozwoju.


Dotyczy to w szczególności kierownika budowy, który ma dodatkowe uprawnienia i jest osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik.

"To właśnie pod kątem kierownika budowy została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna, mobilna wersja systemu EDB" - zapewnia ministerstwo.

W każdej chwili i dowolnym miejscu

Podkreśla, że system gromadzi wszystkie istotne zdarzenia, informacje o przebiegu robót budowlanych, tym samym daje kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Jest też bardzo bezpieczny w porównaniu z wersją papierową, dlatego, że dane są chronione poprzez kopię zapasową, a system jest zabezpieczony przed działaniem osób nieuprawnionych poprzez integrację z usługą tzw. węzła krajowego.

EDB będzie dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, a także aplikacji mobilnej.

Zdaniem MRiT system zapewni lepsze monitorowanie pracy ekipy budowlanej i szybkie załatwianie procedury odbioru i przekazania dziennika budowy organom.

"Dzięki mobilnej wersji, dostęp do niego mamy w każdej chwili i dowolnym miejscu, także w trybie offline (bez dostępu do internetu)" - wylicza resort.

Każdemu wydawanemu dziennikowi budowy prowadzonemu w postaci elektronicznej będzie nadany w systemie EDB indywidualny numer.

Od 1 stycznia 2030 r. wersja elektroniczna EDB będzie obowiązkowa.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS