Minister Adamczyk: podejmujemy działania, by w przyszłym roku wszystkie autostrady były bezpłatne

2023-07-01, 13:58

Minister Adamczyk: podejmujemy działania, by w przyszłym roku wszystkie autostrady były bezpłatne
Resort infrastruktury planuje aby do czerwca 2024 roku autostrady były bezpłatne. Foto: Shutterstock

Podejmujemy działania, które mają nas przybliżyć, aby w połowie przyszłego roku wszystkie autostrady płatne były bezpłatne - powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Rada Ministrów upoważniła ministra infrastruktury, aby wydał polecenie o zaprzestaniu poboru opłat na A1 na odcinku zarządzanym przez GTC od piątku do poniedziałku, czyli od godzin południowych w piątek do 12 w poniedziałek, we wszystkie weekendy wakacji, co obejmuje również pierwszy weekend września - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Rusocinie (Pomorskie).

Pomysł jest konsultowany z zarządcami autostrad

Dodał, że to nie oznacza, że nie ma działań i negocjacji, których celem jest doprowadzenie do zwolnienia z opłat na autostradach zarządzanych przez koncesjonariuszy.

- Podejmujemy działania, które mają nas przybliżyć, aby w połowie przyszłego roku wszystkie autostrady płatne były bezpłatne - dodał minister Adamczyk.

Zaznaczył, że to wymaga negocjacji i porozumienia między państwem a koncesjonariuszami, których koncesje nadal trwają. Minister dodał, że powodem, dla którego rząd dąży do zdjęcia opłat dla kierujących autami osobowymi, jest bezpieczeństwo przejazdów.

Autostrady ograniczają liczbę wypadków

- Na drogach jednojezdniowych dochodzi do 80 proc. ogółu wypadków drogowych, na drogach dwujezdniowych - do 20 proc. Na 100 wypadków, do jakich dochodzi na drogach jednojezdniowych, jest 10 ofiar śmiertelnych, tymczasem na autostradach i drogach ekspertowych na 100 wypadków są 4 ofiary - mówił minister.

Posłuchaj

minister infrastruktury Andrzej Adamczyk tłumaczy jak autostrady i drogi szybkiego ruchu zmniejszają ilość wypadków (A.Pszoniak IAR).mp3 0:30
+
Dodaj do playlisty


Stwierdził, że w tej sytuacji przeniesienie ruchu na drogi ekspresowe i autostrady jest rzeczą naturalną. Przypomniał też, że roczny koszt wypadków w Polsce to 40 mld zł.

Jakie są rozliczenia resortu z operatorem A1?

Minister Adamczyk był dopytywany o rozliczenia z operatorem autostrady A1, czyli spółką GTC, po zaniechaniu poboru opłat w weekendy.

- Koncesjonariusz otrzymuje środki za dostępność, a opłaty, jakie zbiera, trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. W uchwale rządu zaplanowano 50 mln zł jako kwotę maksymalną, która może zostać przekazana do KFD, a jej dokładna wielkość zostanie uchwalona na podstawie danych o liczbie samochodów, które wjadą na autostradę i pokonają drogę między Toruniem a Gdańskiem - powiedział minister.

Zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych, ogłosił w połowie maja wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongres Prawa i Sprawiedliwości "Programowy Ul"; Sejm uchwalił przepisy w tej kwestii pod koniec maja.

Posłuchaj

Rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś powiedział, że w jednym przypadku wyprzedzanie TIR-a przez TIR-a będzie możliwe (A.Pszoniak IAR).mp3 0:35
+
Dodaj do playlisty


Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 lipca 2023 r. nie trzeba będzie płacić za przejazd pojazdem lekkim po autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad czyli A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica. Zwolnienie z opłat dotyczy użytkowników samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

PR24/PAP/IAR/A.Pszoniak/sw

Polecane

Wróć do strony głównej