Polacy wrócili w styczniu na zakupy. Rośnie sprzedaż przez Internet

2024-02-22, 11:18

Polacy wrócili w styczniu na zakupy. Rośnie sprzedaż przez Internet
W ocenie minister rodziny, Polacy przyzwyczaili się do tego, że handel w niedziele się nie odbywa w takiej skali, w jakiej był wcześniej. Foto: Shutterstock/Aleksei Potov

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 r. wzrosła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 19,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,6 procent licząc rok do roku.

Pytani przez GUS eksperci oczekiwali na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 1,4 proc. i spadek o 20,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (mdm).  W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 3,5 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna. Rośnie znaczenie Internetu

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w styczniu w Polsce 8,8 proc. wobec 8,3 proc. w poprzednim miesiącu - podał Główny Urząd Statystyczny.


Posłuchaj

Monika Kurtek z Banku Pocztowego uważa, że dynamika sprzedaży w styczniu wyraźnie się poprawiła 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Z kolei styczniu 2024 r. w porównaniu ze styczniem 2023 r. notowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 11,0 proc.).


Posłuchaj

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ocenia dane GUS za styczeń o sprzedaży detalicznej ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:23
+
Dodaj do playlisty

 

GUS podaje, że spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa z grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (z 21,5 proc. przed rokiem do 27,2 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 22,9 proc. do 26,3 proc.).


Posłuchaj

Monika Kurtek z Banku Pocztowego uważa, że poprawiła się sprzedaż aut w styczniu (IAR). 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Udział jednostek zaklasyfikowanych do grupy "meble, rtv, agd", nie uległ zmianie i wyniósł 18,7 procent.

Sprzedaż detaliczna. Żywność tanieje bo spadają ceny skupu  

W styczniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych: pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły, w porównaniu ze styczniem 2023 roku o 16,1 procent,  po spadku o 19,6 procent w grudniu ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia ceny spadły o 2,5 procent.

PR1/PR24/PAP/IAR/Augustyniak/sw/Justyna Golonko

Polecane

Wróć do strony głównej