Biden obiecał 33 mld USD na pomoc dla Ukrainy. Zełenski liczy na szybkie procesowanie ustawy

2022-04-29, 12:00

Biden obiecał 33 mld USD na pomoc dla Ukrainy. Zełenski liczy na szybkie procesowanie ustawy
USA przeznaczą 40 mld USD na pomoc dla Ukrainy.Foto: Milan Sommer/Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do ustawodawców o szybkie zatwierdzenie wniosku.

Wniosek o wsparcie finansowe obejmuje ponad 20 mld dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 mld dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu ukraińskiego i 3 mld dolarów na pomoc humanitarną. Środki te mają pokryć potrzeby wojenne do września, czyli do końca roku budżetowego.

- Potrzebujemy tej ustawy, aby wesprzeć Ukrainę w jej walce o wolność - powiedział Biden w Białym Domu po podpisaniu wniosku w czwartek. - Koszt tej walki nie jest tani, ale ustępowanie wobec agresji będzie jeszcze bardziej kosztowne.

Stany Zjednoczone wykluczyły wysłanie własnych sił lub sił NATO na Ukrainę, ale Waszyngton i jego europejscy sojusznicy dostarczyli Kijowowi broń, taką jak drony, ciężka artyleria Howitzer, przeciwlotnicze pociski Stinger i przeciwpancerne Javelin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął to, co nazwał "bardzo ważnym krokiem" ze strony Stanów Zjednoczonych.

- Jestem za to wdzięczny narodowi amerykańskiemu i osobiście prezydentowi Bidenowi. Mam nadzieję, że Kongres szybko zatwierdzi tę prośbę o pomoc dla naszego państwa - powiedział w nocnym wystąpieniu wideo.

Przejmowanie rosyjskich aktywów

Propozycja Bidena pozwoliłaby także urzędnikom amerykańskim na zajęcie większej liczby aktywów rosyjskich oligarchów, przekazanie pieniędzy z tych konfiskat Ukrainie i dalsze kryminalizowanie unikania sankcji - podał Biały Dom. Obejmowałoby to zezwolenie Departamentowi Sprawiedliwości na stosowanie surowego amerykańskiego prawa o wymuszaniu okupu, stosowanego niegdyś przeciwko mafii - Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Act - do tworzenia spraw karnych przeciwko osobom uchylającym się od sankcji.

Biden chce także dać prokuratorom więcej czasu na prowadzenie takich spraw poprzez wydłużenie okresu przedawnienia ścigania prania brudnych pieniędzy do 10 lat zamiast pięciu. Zgodnie ze streszczeniem propozycji ustawodawczych posiadanie pieniędzy świadomie uzyskanych z korupcyjnych transakcji z Rosją stałoby się przestępstwem. Działania te są częścią amerykańskich wysiłków mających na celu izolację i ukaranie Rosji za inwazję na Ukrainę 24 lutego, a także pomoc Kijowowi w odbudowie po wojnie, która zrujnowała miasta i zmusiła ponad 5 mln ludzi do ucieczki za granicę.

Fundusze na zbrojenia i wywiad

Biden poprosił już o rekordowe sumy na czas pokoju, aby sfinansować badania i rozwój Pentagonu oraz wysiłki mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony takich krajów jak Rosja. Cały pakiet stanowi jedną piątą rocznej produkcji gospodarczej Ukrainy sprzed wojny, a sama pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych w wysokości 20 mld dolarów stanowi około jednej trzeciej tego, co rosyjskie wojsko wydało ogółem w zeszłym roku, przed rozpoczęciem wojny.


Wojna na Ukrainie - 28 kwietnia. Źródło: PAP Wojna na Ukrainie - 28 kwietnia. Źródło: PAP

Pakiet obejmowałby pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, bodźce gospodarcze dla Ukrainy oraz środki finansowe na wykorzystanie ustawy o produkcji obronnej z czasów zimnej wojny w celu zwiększenia krajowej produkcji kluczowych minerałów, których brakuje z powodu wojny.

  • Czytaj także:

Premier Czech: Rosja łamie porozumienia, wstrzymując dostawy gazu do Polski

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej