Kolejne zabytkowe dworce odzyskają dawny blask. Obiekty w Pasłęku i Gronowie Elbląskim będą zmodernizowane

Zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim przejdą kompleksową przebudowę. Polskie Koleje Państwowe podpisały umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obu inwestycji. Modernizacja obiektów stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu.

2023-10-08, 12:30

Kolejne zabytkowe dworce odzyskają dawny blask. Obiekty w Pasłęku i Gronowie Elbląskim będą zmodernizowane
Przebudowy dworców kolejowych w Pasłęku i Gronowie Elbląskim finansowane są ze środków własnych Polskich Kolei Państwowych. Foto: PKP SA/Twitter

Obydwa zabytkowe dworce - w Pasłęku z XX wieku oraz w Gronowie Elbląskim z II połowy XIX wieku, dziś nieczynne i wyłączone z użytkowania - zostaną przebudowane z dbałością o historyczne detale. Ich wnętrza będą funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi.

- Podpisanie umowy na projekty modernizacji historycznych dworców w Pasłęku i Gronowie Elbląskim to początek długo oczekiwanych, ale niezwykle potrzebnych inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na północnym krańcu województwa warmińsko-mazurskiego oraz plany modernizacji kolejnych linii kolejowych na Mazurach wymuszają dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Zarządzanie wszystkimi instalacjami

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka wyjaśnił, że oba dworce będą nie tylko nowoczesne i ekologiczne, ale także dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych oraz że zostaną przebudowane z dbałością o ich zabytkowy charakter.

Dzięki przebudowie dworce staną się bardziej przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostęp do zajmowanych przez samorządy pomieszczeń na piętrach zapewnią windy.

REKLAMA

Zbliżająca się modernizacja obiektów stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa - monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych - zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.

Dwa etapy inwestycji

Metamorfozę przejdzie także najbliższe otoczenie dworców. W ramach prac planowana jest budowa nowych chodników i parkingów dla samochodów osobowych, a także montaż nowych elementów małej architektury oraz uporządkowanie zieleni.

Przebudowy dworców kolejowych w Pasłęku i Gronowie Elbląskim finansowane są ze środków własnych Polskich Kolei Państwowych. Inwestycje podzielone zostały na dwa etapy. Za opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej zakładającej kompleksową przebudowę obiektów wraz z placem przydworcowym dla obu dworców odpowiedzialna jest firma Maple sp. z o.o. z Katowic. Następnie, po zakończeniu powyższych prac, PKP ogłoszą postępowania na wybór wykonawców robót budowlanych.

Wstępnie planowany termin zakończenia obu inwestycji to 2026 rok.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej