more_horiz
Gospodarka

Polski Koncern Naftowy Orlen chce zmienić nazwę. Akcjonariusze niebawem zdecydują

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:48
Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna zmienia nazwę na Orlen Spółka Akcyjna - wynika z uzasadnienia do projektu uchwały zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, które zwołano na 21 czerwca.
Orlen: zrealizowane przez spółkę w 2022 roku działania i dalsze plany rozwoju implikują konieczność zmiany postrzegania marki
Orlen: zrealizowane przez spółkę w 2022 roku działania i dalsze plany rozwoju implikują konieczność zmiany postrzegania markiFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

"Niniejszym informujemy, że w przedmiocie obrad Walnego Zgromadzenia Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. (dalej spółka) został umieszczony punkt dotyczący zmiany Statutu Spółki. Proponowana zmiana dotyczy zmiany firmy z Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. na Orlen S.A." - napisano.

"Zmiana firmy pozwoli na zachowanie spójności z przyjętą Strategią Orlen 2030 w zakresie budowy koncernu multienergetycznego oraz budową globalnej marki Orlen na rynkach zagranicznych (proces rebrandingu)" - dodano.

Spółka multienergetyczna

Jak wyjaśniono, zrealizowane przez spółkę w 2022 r. działania i dalsze plany rozwoju spółki implikują konieczność zmiany postrzegania marki, obecnie skoncentrowanej wokół przetwarzania ropy naftowej.

W uzasadnieniu wskazano też, że proponowana zmiana firmy odzwierciedli obecną, rzeczywistą formę działalności spółki i jej strategiczne kierunki rozwoju - planuje się bowiem, że w latach 2023-26 ok. 66 proc. wartości grupy generowane będzie przez segmenty niezwiązane z przerobem ropy naftowej. "Tym samym określenie "naftowy" w aktualnym członie firmy nie jest już adekwatne i spójne z wizją spółki oraz ambicjami rozszerzenia marki poza segment paliwowy".

Podniesienie wartości spółki

"Podjęcie przez spółkę nowych aktywności w zakresie np. energetyki odnawialnej, elektromobilności czy biogazu i biometanu nie kojarzy już bowiem spółki wyłącznie z określeniem 'naftowy'. Co więcej, celem rebrandingu na rynkach zagranicznych jest stworzenie platformy dynamicznego rozwoju marki Orlen oraz istotne podniesienie jej wartości poprzez unifikację brandów, oraz uspójnienie doświadczenia klienta, które prowadzić będzie do wzrostu wartości marki" - dodano.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytamy także:


PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA