66. Zjazd Zootechników

W 2016 roku minie 200 lat od czasu kiedy Instytut Agronomiczny w Marymoncie - protoplasta SGGW - rozpoczął kształcenie rolnicze w Polsce. Z upływem lat i przy burzliwych kolejach losu Instytut Agronomiczny przekształcił się w Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego - uniwersytet przyrodniczy, najstarszą i największą uczelnię tego typu w Polsce.

2015-08-31, 13:37

66. Zjazd Zootechników
Wydział weterynarii SGGW w Warszawie . Foto: Hubert Śmietanka - Praca własna/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons

Posłuchaj

O 66 zjeździe Zootechników, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W 2016 roku minie 200 lat od czasu kiedy Instytut Agronomiczny w Marymoncie - protoplasta SGGW - rozpoczął kształcenie rolnicze w Polsce. Z upływem lat i przy burzliwych kolejach losu Instytut Agronomiczny przekształcił się w Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego- uniwersytet przyrodniczy, najstarszą i największą uczelnię tego typu w Polsce.

W 1816 r. Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla młodych ludzi zainteresowanych wiedzą rolniczą.

Z  instytutu, gdzie od 1816 do 1830 roku studiowały 122 osoby, powstała uczelnia, w której w 1918 roku było 460 studentów, w 1939 roku – 1400, a obecnie studiuje w niej 27 000 studentów i doktorantów. Przez lata uczelnia rosła i potężniała, powstawały nowe wydziału.

Powstanie Wydziału Zootechnicznego

I choć nauka o zwierzętach zajmowała poczesne miejsce w programie kształcenia SGGW, to Wydział Zootechniczny powstał formalnie dopiero w roku akademickim 1951/1952. Pierwszy na Wydziale Zootechnicznym SGGW zespół samodzielnych pracowników nauki tworzyli profesorowie W. Herman, F. Staff i J. Rostafiński oraz docenci Edward Szyfelbejn i Ryszard Szretter. W latach 1951-1955 w skład kadry Wydziału weszli profesorowie Franciszek Abgarowicz i Mieczysław Czaja, doc. Kazimierz Stegman i zastępcy profesorów Jan Pająk, Ewa Potemkowska, Adam Skoczylas, Feliks Mały.

REKLAMA

W roku przyszłym Wydział Zootechniczny, przekształcony w Wydział Nauk o Zwierzętach będzie obchodził 65 lecie swojego istnienia. Ale już w tym roku kadra wydziału wspólnie z Polskim Towarzystwem Zootechnicznym współorganizowała 66 Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej

Rekordowy Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej

Tegoroczny Zjazd jest absolutnie rekordowy, podkreśla prof. prof. Roman Niżnikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego i pracownik Wydziału. Zarejestrowało się ponad 1100 uczestników z 52 krajów świata. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prezydent EAAP Philippe Cheminau oraz najważniejsi eksperci świata zootechniki.

Program Zjazdu przewiduje liczne sesje tematyczne poświęcone między innymi zasadom nowoczesnej hodowli, strategiom żywieniowym, zapobieganiu chorób u zwierząt hodowlanych czy też genetyce. Panele i dyskusje będą dotyczyły chowu i hodowli różnych gatunków zwierząt gospodarskich – bydła mięsnego i mlecznego, trzody chlewnej, drobiu, kóz, owiec i wielu innych.

Wyróżnienie dla Polski

Nasz kraj już po raz trzeci jest organizatorem tego prestiżowego wydarzenia, jakim jest Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej.

REKLAMA

Wydarzeniem towarzyszącym jest Krajowe Forum Nauka-Praktyce, które odbędzie się 4 września z udziałem między innymi ekspertów z Instytutu Weterynarii w Puławach, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu w Gandawie w Belgii i amerykańskiego Uniwersytetu w Georgii. Forum zostało podzielone na dwie sesje: „Monitoring jako pomoc w zarządzaniu stadami bydła i trzody chlewnej” oraz „Selekcja genomowa w praktyce”.

Trwający do 4 września 66. Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej jest dobitnym potwierdzeniem, że zarówno Wydział Nauk o Zwierzętach jak i oczywiście całe SGGW są ważne w rankingu wyższych szkół rolniczych Europy, a także i świata.

Elżbieta Mamos

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej