X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS szacuje niższe plony i zbiory ziemniaka. Ceny pozostaną jednak na umiarkowanym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:46
GUS podał najnowsze szacunki dotyczące upraw rolnych - wynika z nich, że w tym roku czekają nas nieco mniejsze zbiory zbóż, ziemniaków oraz warzyw, za to większe rzepaku oraz buraków cukrowych, a także jabłek, gruszek i śliwek. A to oznacza, że ich ceny pozostaną na umiarkowanym poziomie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/DedovStock

Zbiory zbóż ogółem w tym roku będą o ok. 3 proc. mniejsze od ubiegłorocznych i wyniosą ok. 34,5 mln ton - ocenia GUS w przedwynikowym szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r.

27 mln ton zbóż, o 6 proc. mniej niż rok temu, ziemniaków o 10 proc. mniej

Według GUS produkcja zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi może wynieść 27,0 mln t, tj. o około 6 proc. mniej od uzyskanej w 2020 r.; zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,2 mln t, tj. o około 2 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 7,1 mln t, tj. o około 10 proc. mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym; zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 15,0 mln t, tj. na poziomie produkcji uzyskanej w ubiegłym roku.

Na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2021 r. wyniosła około 7,5 mln ha, w tym powierzchnia zasiewu pszenicy ok. 2,4 mln hektarów. Plony zbóż ogółem prawdopodobnie wyniosą ok. 46,2 dt/ha, tj. o 1,7 dt/ha (o 4 proc.) mniej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 42,6 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych mniej o 2,2 dt/ha (o 5 proc.).


Lepsze zbiory roślin oleistych - rzepaku i rzepiku

W ocenie GUS nieco lepsze w tym roku będą zbiory rzepaku i rzepiku. Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 1 proc. i wyniosła około 1,0 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 3,2 mln t, tj. o około 2 proc. więcej od ubiegłorocznych.

nawozy rolnik sianie uprawy rolnictwo free shutt 1200 .jpg
Rolnictwo na terenach górskich – jak je wspierać i utrzymywać jego opłacalność

Mniejsze zbiory ziemniaków

Będzie mniej ziemniaków. Ich zbiory wyniosą w tym roku ok. 7,1 mln t tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 10 proc. Plony będą niższe od ubiegłorocznych o ok. 14 proc. i wyniosą 300 dt/ha. Powierzchnię uprawy ziemniaków GUS szacuje na ponad 0,2 mln ha. Jakość ziemniaków będzie zróżnicowana.

"W zależności od uprawianej odmiany, rodzaju gleby, stosowanej agrotechniki oraz warunków pogodowych panujących w danym rejonie kraju należy liczyć się z dużym udziałem bulw porażonych parchem, ospowatością, zdeformowanych, spękanych, drobnych i nadgniłych" - czytamy w komunikacie GUS.

Tyle samo co rok temu buraków cukrowych

Według GUS zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 15,0 mln t, tj. na poziomie roku ubiegłego. Natomiast powierzchnia uprawy buraków cukrowych jest większa od ubiegłorocznej ok. 2 proc. i wynosi ok. 0,25 mln ha.

wojc 12(1).jpg
Janusz Wojciechowski: na zmianach we Wspólnej Polityce Rolnej skorzystają gospodarstwa rodzinne

Intensywne opady deszczu spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby w końcowej fazie wegetacji, co powoduje przyrost masy korzeni buraków cukrowych, ale też spadek polaryzacji i utrudniony zbiór. Ogólnie jednak stan plantacji buraków cukrowych jest dobry. Wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano niżej od ubiegłorocznych o ok. 1 proc. - na poziomie 600 dt/ha.

Trochę mniej warzyw gruntowych

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenił na blisko 3,9 mln t, tj. o ok. 2 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. "Kluczowy wpływ na ostateczną wysokość zbiorów warzyw, szczególnie odmian późnych, będą miały warunki dalszej wegetacji, w drugiej połowie września i w październiku. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację pogodową, przewiduje się nieznaczne pogłębienie spadku produkcji większości podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu" - poinformował GUS.

Za to więcej jabłek, gruszek i śliwek

Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,4 mln t, tj. o ok. 13 proc. więcej od produkcji ubiegłorocznej. Wyższe będą zbiory jabłek, gruszek i śliwek.

Mniej zebrano malin

Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, tj. o ok. 1 proc. mniej od zbiorów 2020 r. Największy spadek względem ubiegłego roku nastąpił w zbiorach malin. Zbiory owoców tego gatunku są obecnie ocenione na niespełna 104 tys. t., tj. o ok. 15 proc. mniej niż przed rokiem.


PAP, jk

Czytaj także

UOKiK chce wzmocnić pozycję producentów żywności w relacjach z dużymi sieciami handlowymi. Oto plan

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:40
Umowa między rolnikiem i odbiorcą jego produktów rolnych musi zawierać cenę oraz zasadę jej obliczania, a podstawowy termin płatności nie powinien przekroczyć 30 dni - uważa prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fale upałów nie są dobre dla upraw". Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:26
- W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijna strategia spowoduje spadek produkcji żywności w UE. Badania naukowców wskazują też na drastyczny wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:59
Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kolonii opublikował wyniki badania nad możliwymi konsekwencjami wdrożenia strategii od pola do stołu (F2F). Potwierdzają one, że w wyniku jej realizacji spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną - poinformowała Copa-Cogeca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska branża drobiarska wychodzi na prostą. Wzrasta popyt i eksport

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:11
Po spadku eksportu spowodowanym pandemią i obniżeniu produkcji drobiu na skutek strat związanych z ptasią grypą polska branża drobiarska wychodzi na prostą - podają analitycy Credit Agricole. Zauważają, że sytuacja podażowa na rynku drobiu normalizuje się, spodziewana jest też dalsza odbudowa popytu zagranicznego.
rozwiń zwiń