"Wyzwania na rynku krajowym, UE oraz relacji z Ukrainą". Szef KRIR zwrócił się do nowego ministra rolnictwa
- Przed nowym ministrem rolnictwa stoją wyzwania dotyczące rynku krajowego, rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej oraz relacji z Ukrainą - powiedział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Dodał, że mamy do czynienia z rozregulowaniem wielu sektorów produkcji, a jej koszty tylko nieznacznie spadły w stosunku do poprzedniego sezonu
2023-12-14, 16:15
Wiktor Szmulewicz wskazał, że niezbędne jest uregulowanie zasad konkurowania z producentami ukraińskimi. Artykuły spożywcze ze wschodu wpływają na kondycję polskiego rynku, dlatego, że w dużej mierze pozostają w krajach sąsiadujących z Ukrainą.
"Niezbędna jest reforma Europejskiego Zielonego Ładu"
- A tam są niższe koszty, więcej dobrej jakości ziem i inna skala produkcji - powiedział
Szef samorządów rolniczych dodał, że na poziomie Komisji Europejskiej niezbędna jest reforma Europejskiego Zielonego Ładu. To koncepcja zakładająca redukcję produkcji żywności w krajach członkowskich Unii przy jednoczesnej poprawie jej jakości. Zakładane jest m.in. zmniejszenie powierzchni produkcyjnej, co według Wiktor Szmulewicz należy zrewidować:
Prezes KRIR zapowiedział rozmowę z nowymi władzami ministerstwa rolnictwa na temat zmian strukturalnych. Chodzi o instytucje podległe resortowi takie jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
REKLAMA
Nowa obsada resortu rolnictwa
Nowy szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski był wiceministrem rolnictwa w latach 2001-2003 w rządzie koalicyjnym SLD-UP-PSL.
Posłuchaj
Posłuchaj
Sekretarzami stanu mają zostać: Stefan Krajewski (poseł PSL), Michał Kołodziejczak (poseł Koalicji Obywatelskiej) oraz Jacek Czerniak (poseł Nowej Lewicy). Podsekretarzem stanu ma być Adam Nowak, były prezes Związku Młodzieży Wiejskiej.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg
REKLAMA