Kraje G20 szykują się do szczytu klimatycznego w Glasgow. Brak zgody co do ograniczenia użycia węgla

Grupa 20 bogatych krajów jest podzielona w kwestii wycofania węgla i zobowiązania się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, przygotowując się do kluczowego szczytu w Rzymie w przyszłym tygodniu.

2021-10-22, 06:30

Kraje G20 szykują się do szczytu klimatycznego w Glasgow. Brak zgody co do ograniczenia użycia węgla
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/DisobeyArt

Potrzeba ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będzie jednym z najważniejszych punktów programu rzymskiego szczytu G20 w dniach 30-31 października, postrzeganego jako kluczowy krok bezpośrednio przed szerszymi rozmowami klimatycznymi ONZ, zwanymi COP26, które odbędą się w Glasgow w Szkocji.

Powiązany Artykuł

shutt klimat 1200.jpg
''Fit for 55'', czyli UE w trosce o klimat. Chiny nie przejmują się emisjami gazów cieplarnianych

Przewodniczący COP26, Brytyjczyk Alok Sharma, powiedział w przemówieniu w tym miesiącu, że spotkanie G20, które odpowiada za 80 proc. globalnych emisji, będzie "decydujące" dla osiągnięcia sukcesu w Glasgow. Wielcy truciciele, tacy jak Chiny i Indie, jak dotąd okopali się na swoich pozycjach, i poczyniono niewiele postępów od czasu spotkania ministrów energii i środowiska G20 w Neapolu w lipcu.

- Widzę problem w zobowiązaniu do ograniczenia wzrostu temperatury o 1,5 stopnia oraz w wycofaniu się Chin, Indii i Rosji z węgla i paliw kopalnych - powiedział minister G20. W liście do włoskiego przewodniczącego G20 Mario Draghiego dziewięć krajów, w tym Grenada i Wyspy Marshalla, narażone na sztormy i podnoszenie się poziomu mórz, wezwało kraje G20 do podniesienia swoich zobowiązań klimatycznych, aby "nadać ton" COP26.

Naukowcy zajmujący się klimatem twierdzą, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej jest niezbędne do ograniczenia katastrof ekologicznych, ale szerokie i jasne zobowiązanie do osiągnięcia tego celu okazuje się nieuchwytne.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutt cop26 1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie COP26

Przełomowe porozumienie paryskie ONZ podpisane w 2015 r. miało na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do "znacznie poniżej 2 stopni" i "najlepiej" do 1,5 stopnia, a od tego czasu międzynarodowe zgromadzenia z trudem próbowały coś zdziałać. W Neapolu ministrowie ds. energii i środowiska uznali, że zagrożenia dla środowiska są mniejsze przy 1,5 stopnia niż przy 2 stopniach, ale ponownie nie udało im się jasno stwierdzić, że 1,5 nie może zostać przekroczone.

Nie udało im się również osiągnąć jednomyślnego porozumienia w sprawie ustalenia dat zakończenia subsydiowania paliw kopalnych, wstrzymania międzynarodowego finansowania projektów węglowych i całkowitego wycofania się z energii węglowej. Węgiel wciąż zasila ponad połowę energii elektrycznej wytwarzanej przez Chiny, największego na świecie producenta energii, a także największego emitenta gazów cieplarnianych. Kraj zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r., ale nie podał daty wstrzymania krajowej produkcji węgla.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej