more_horiz
Gospodarka

Tauron zapewni bezpieczeństwo energetyczne swoim klientom poprzez inwestycje w nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 16:45
- Program dekarbonizacji polskiej gospodarki, realizują na podstawie umowy społecznej wszystkie duże grupy energetyczne, w tym Tauron Polska Energia SA. Źródłami energii dla firm i gospodarstw domowych, będą w przyszłości reaktory atomowe uzupełnione o różnego typu instalacje OZE - powiedział Artur Warzocha, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
Tauron dysponuje dziś 11 farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza w sumie 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.
Tauron dysponuje dziś 11 farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza w sumie 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.Foto: Tauron

Gość audycji, zwrócił uwagę, że plan transformacji energetycznej, opartej na dekarbonizacji polskiej gospodarki, zaczął się realizować na początku obecnej kadencji parlamentu. Dopiero po podpisaniu umowy ze stroną społeczną, która przewiduje stopniowe odchodzenie od węgla kamiennego i brunatnego, jako źródła energii oraz wprowadzenie programów osłonowych dla regionów górniczych i tych opartych na tradycyjnej energetyce.

Artur Warzocha podkreślił, że ten program dekarbonizacji jest autorstwa Komisji Europejskiej i został narzucony krajom członkowskim, które muszą się podporządkować celom polityki klimatycznej UE.

Podkreślił, że w przyszłości polska energetyka, będzie przypominała piramidę, w której podstawę będą tworzyły elektrownie atomowe, a nad nimi w strukturze, będą się znajdowały magazyny energii, inteligentne systemy zarządzania energią, panele słoneczne, farmy wiatrowe, elektrownie szczytowo-pompowe. W przypadku jego firmy te działania realizowane od sześciu lat, są nazwane "Zielonym Zwrotem Taurona".  Na cele inwestycyjne w tym roku zostanie wydane 2,5 mld złotych, a w roku przyszłym 3 mld PLN. 

Tauron planuje takie przedsięwzięcia jak budowę nowej elektrowni szczytowo-pompowej, tworzenie magazynów energii, inteligentne liczniki zużycia energii, modernizację sieci przesyłowych, co ma znaczenie bo choć firma funkcjonuje w 4 województwach, to ma aż 5 mln 700 tysięcy odbiorców końcowych. Firma nie zapomina także o samodzielnych inwestycjach w OZE i kupowaniu energii dla prosumentów energii, którzy mają przydomowe instalacje fotowoltaiczne.

Jak przypomniał wiceprezes Artur Warzocha dzięki programowi Mój Prąd liczba takich instalacji zwiększyła się z poziomu 5 tysięcy instalacji do ponad 400 tysięcy paneli słonecznych. W przypadku dużych instalacji pozyskujących prąd ze słońca ich liczba zwiększyła się z 360 w roku 2016 do 700 obecnie. 

Wiceprezes Tauron zapowiedział, że jego firma będzie poprzez inwestycje dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla firm i rodzin, zapewniając przy tym akceptowalną cenę dla końcowych użytkowników.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
08:19 Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia SA mówi o planach jego firmy związanych z polityką klimatyczną UE ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Proś Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia SA mówi o planach jego firmy związanych z polityką klimatyczną UE ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw