Fundusze unijne na leasing. Nowe zasady
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z funduszy unijnych w nowym okresie finansowania, a zarazem z zalet leasingu, będą mogli otrzymać pełną kwotę dopłaty jednorazowo.
2015-06-15, 11:50
Posłuchaj
Jest o tym mowa w nowych wytycznych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Dotychczas firmy czekały kilka lat na wypłatę pełnej kwoty dotacji.
Dwie możliwości dopłat
- Obecnie obowiązują dwie podstawowe formy refundacji, czyli refundacja rat leasingowych i alternatywnie refundacja wydatku na zakup. W pierwszym przypadku następuje refundacja w trakcje spłat rat leasingowych w ramach umowy leasingu. Do tej pory było tak, że po 6 spłaconych ratach można było wystąpić z wnioskiem o refundację części kapitałowej tych wydatków. Natomiast w przypadku refundacji ceny zakupu, czy wydatku na zakup, refundacja powinna odbywać się jednorazowo, po odbiorze przedmiotu leasingu – wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.
Długi okres oczekiwania na pieniądze
Dotychczas rozwinęła się przede wszystkim formuła rat leasingowych bez względu na to, czy celem był zakup takiego urządzania, czy tylko chęć korzystania z niego w ramach realizacji tego projektu. – Było wiele niedogodności, na które napotykali przedsiębiorcy z tej dotychczasowej pespektywie budżetowej. Polegały na tym, że w przypadku finansowania kredytem takiego projektu można było otrzymać środki jednorazowo, podobnie było w przypadku pożyczki. Natomiast w przypadku leasingu, pomimo iż sama istota tej transakcji polegała również tylko na finansowaniu zakupu danego przedmiotu, przedsiębiorca oczekiwał przez 4-5 lat na wypłatę tej refundacji. Niezależnie od tego istotnym elementem w rozliczeniu tego typu transakcji jest tzw. okres trwałości, to znaczy okres w którym przedsiębiorca nie może sprzedać tego przedmiotu ponieważ podlegał od dofinansowaniu ze środków publicznych. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw ten okres wynosi 3 lata i rozpoczyna się w momencie gdy przedsiębiorca odbiera ten przedmiot, a w przypadku umów leasingu, rozpoczynał się dopiero po zakończeniu umowy leasingu. A zatem w jednym przypadku było to 3 lata, w drugim nawet 8 – wyjaśnia gość.
Nowe zasady to zmienią
- Obecnie przedsiębiorca będzie mógł otrzymać jednorazowo wypłatę refundacji w sytuacji, w które wskaże firmę leasingową, jako podmiot upoważniony do poniesienia wydatku na zakup tego dobra, którym jest zainteresowany. Wówczas faktura wystawiona przed dostawcę na rzecz firmy leasingowej będzie dowodem potwierdzającym ten wydatek, a zatem przedsiębiorca nie będzie musiał czekać wielu lat. Będzie również mógł modernizować swój park maszynowy szybciej niż gdyby to było w przypadku refundacji samym rat leasingowych – zapewnia gość.
REKLAMA
Popularność leasingu stale rośnie. Firmy leasingowe raportujące do Związku Polskiego Leasingu, na koniec 2014 roku, informowały o wartości nowych transakcji na poziomie 42 miliardów 800 milionów złotych. Dynamika wzrostu rok do roku wyniosła 21,3 procent
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA