Fałszywa depesza o mobilizacji w PAP. Kierownictwo się tłumaczy, jest pierwszy trop
Pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń - napisali we wspólnym oświadczeniu likwidator PAP Marek Błoński oraz redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski. W serwisie Polskiej Agencji Prasowej ukazał się fałszywy komunikat premiera ogłaszający częściową mobilizację wojskową w kraju. Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że do zhakowania doszło najpewniej przez złośliwe oprogramowanie.
2024-05-31, 18:00
Krzysztof Gawkowski powiedział, że jest "pierwszy trop", skąd pojawiły się "pola niebezpieczeństwa". - Są one związane ze złośliwym oprogramowaniem. W ciągu najbliższych godzin i dni będziemy informowali, jak wygląda status cyberbezpieczeństw. Są już pierwsze wnioski, ale dopóki nie będzie raportu ABW, tego nie będziemy mówili - mówił na konferencji.
"Polska Agencja Prasowa doświadczyła dziś (piątek, 31 maja 2024 r.) cyberataku, w efekcie którego w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza o rzekomej mobilizacji w Polsce. PAP nie był źródłem tej informacji. Depesza nie powstała w Agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP; została natychmiast anulowana i wycofana z serwisu" - podkreślili w oświadczeniu Marek Błoński i Wojciech Tumidalski.
PAP: pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń
Poinformowali, że w ramach podjętych niezwłocznie czynności wyjaśniających zidentyfikowano i zablokowano ścieżkę, wykorzystaną do wprowadzenia nieprawdziwej depeszy do serwisu PAP. "Wszelkie informacje techniczne, niezbędne do wyjaśnienia charakteru tego groźnego incydentu, są przekazywane właściwym służbom. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem zabezpieczeń, chroniących nasze systemy i serwisy. Deklarujemy ścisłą współpracę z organami wyjaśniającymi przebieg zdarzenia" - zaznaczyli.
Podziękowali też wszystkim odbiorcom serwisów PAP za postawę, umożliwiającą bardzo szybkie przecięcie dezinformacji, będącej oczywistym celem tego ataku. "Stanowczo przeciwstawiamy się sugestiom, przypisującym nadanie nieprawdziwych treści pracownikom Agencji" - zaznaczyli.
REKLAMA
W piątek w serwisie PAP ukazały się depesze pod tytułem "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja". Depesza zaczynała się od zdania: "1 lipca 2024 roku ogłoszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę". Fałszywa depesza ukazała się dwukrotnie - o godz. 14.00 i 14.20. Za każdym razem została anulowana.
Czytaj także:
- Wzmożone działania Rosji przed wyborami do PE. Trwa kampania "Doppelganger"
- Rosyjska dezinformacja. "Podrabiane strony internetowe, przekaz powielany w różnych językach"
- Rekordowy atak ukraińskiego drona kamikadze. Celem system wczesnego ostrzegania Rosji
dn/PAP
REKLAMA