Izrael grozi ofensywą w Rafah. Wspólny apel trzech przywódców

2024-04-08, 23:45

Izrael grozi ofensywą w Rafah. Wspólny apel trzech przywódców
Przywódcy Francji, Egiptu i Jordanii ostrzegli Izrael przed rozpoczęciem ofensywy na miasto Rafah w południowej Gazie. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Przywódcy Francji, Egiptu i Jordanii ostrzegli Izrael przed rozpoczęciem ofensywy na miasto Rafah w południowej Gazie. Wezwali też do natychmiastowego zawieszenia broni w wojnie z Hamasem.

"Przestrzegamy przed niebezpiecznymi konsekwencjami izraelskiej ofensywy w Rafah" - stwierdzono we wspólnym artykule opublikowanym w kilku gazetach przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Egiptu Abdela Fattaha as-Sisiego i króla Jordanii Abdullaha II.

Zaapelowali oni, aby wezwanie Rady Bezpieczeństwa ONZ do zawieszenia broni zostało w pełni i bez dalszej zwłoki wdrożone.

Izrael zapowiada interwencję w Rafah. Wycofał swoje siły z południa Gazy

W niedzielę Izrael wycofał prawie wszystkie oddziały lądowe z południa Strefy Gazy. Jak podało dowództwo, w rejonie pozostanie tylko jedna brygada. Minister obrony Joaw Galant powiedział, że żołnierze przygotowują się do kolejnych misji, w tym do operacji w rejonie Rafah.

Według doniesień "The Times of Israel", żołnierze, którzy pozostali po wycofaniu, mają zabezpieczać tak zwany Korytarz Netzarim, czyli drogę, przecinającą Strefę Gazy i oddzielającą jej południową część od północnej.

Dla premiera Izraela warunkiem koniecznym zawieszenia broni jest uwolnienie zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. - Nigdy nie zapomnimy straszliwych zbrodni potworów Hamasu, którzy wciąż przetrzymują 133 zakładników spośród naszych braci i sióstr. Do dziś uratowaliśmy 123 zakładników i działamy, aby uwolnić pozostałych. Dałem jasno do zrozumienia społeczności międzynarodowej - nie będzie zawieszenia broni bez uwolnienia zakładników - mówił Benjamin Netanjahu. 

Pół roku wojny w strefie gazy. Dziesiątki tysięcy palestyńskich ofiar

W niedzielę minęło sześć miesięcy od ataku ekstremistów z Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku, gdy zginęło 1 200 osób. Terroryści uprowadzili też wówczas ponad 250 Izraelczyków i obcokrajowców, z których ponad stu wciąż pozostaje w rękach porywaczy.

W odpowiedzi na atak Izrael rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy. Przez pół roku w atakach izraelskich w Strefie Gazy zginęło - według palestyńskiego ministerstwa zdrowia - ponad 33 100 Palestyńczyków, głównie cywilów.

[POSŁUCHAJ] "Dlaczego Izrael zabił wolontariuszy w Strefie Gazy?" - kolejny odcinek "Podcastu: świat" autorstwa Wojciecha Cegielskiego

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej