Kampania dezinformacyjna w Mołdawii. Wykorzystano wizerunek ambasadora Unii Europejskiej
Na wielu mołdawskich stronach internetowych pojawiły się reklamy informujące jakoby tamtejsze ministerstwo edukacji za pieniądze Unii Europejskiej zwiększyło liczbę godzin zajęć wojskowych w szkołach. To kłamstwo i dezinformacja - oświadczył ambasador Unii w Mołdawii.
2024-05-31, 21:13
Mołdawska przestrzeń internetowa została zalana fałszywymi reklamami i artykułami reklamowymi, będącymi częścią akcji dezinformacyjnej na terenie tego kraju. Przedstawiają one informację, jakoby mołdawskie ministerstwo edukacji, korzystając ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej organizowało dla dzieci i młodzieży letnie obozy militarne.
Wydarzenia pokazują nowy problem
W przekazach zawarto również informację, że zwiększyć ma się również liczba godzin szkolnych przedmiotu przypominającego polskie przysposobienie obronne - uczniowie mieliby się tam uczyć między innymi posługiwania się bronią.
Janis Mazeiks, który jest ambasadorem Unii Europejskiej w Mołdawii i którego wizerunek występuje w fałszywych reklamówkach, opublikował oświadczenie. Czytamy w nim, że wydarzenia w mołdawskim internecie pokazują nowy problem. Podmioty dezinformacji starają się uwiarygadniać przedstawiane przez siebie narracje pokazując wizerunek urzędników unijnych.
Niezachwiana siła na rzecz pokoju
Ambasador Mazeiks swoje oświadczenie zakończył apelem do Moldawian, aby nie zapomnieli, że Unia pozostaje niezachwianą siłą na rzecz pokoju i dobrobytu.
REKLAMA
W tym roku w Mołdawii odbędą się wybory prezydenckie a także referendum w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.
IAR/DoS
REKLAMA