Mogli wytworzyć nawet 60 milionów tabletek ecstasy. Gigantyczny przemyt udaremniony

Włoska policja przechwyciła ponad 6 ton składników do produkcji narkotyku o nazwie ecstasy. W sprawie dokonano aresztowań we Włoszech i Holandii.

2024-07-02, 09:44

Mogli wytworzyć nawet 60 milionów tabletek ecstasy. Gigantyczny przemyt udaremniony
Włoska policja skarbowa przechwyciła składniki, które mogły posłużyć do produkcji 60 milionów tabletek ecstasy. Foto: photostock360/shutterstock

Po trwającym półtora roku śledztwie policja skarbowa przechwyciła 75-kilogramowe paczki z zapakowanymi osobno wszystkimi składnikami narkotyku na największym lotnisku w północnych Włoszech - Malpensa, znajdującym się w Mediolanie.

Jak się szacuje, miały służyć do produkcji ponad 60 milionów pastylek ecstasy o wartości rynkowej ponad 600 milionów euro.

Paczka dla chińskich biznesmenów

Ładunek przybył na Półwysep Apeniński z Chin. Paczki zostały opisane jako farba poliestrowa w proszku. Odbiorcą była włoska firma, mająca siedzibę pod Mediolanem.

Korzystając z usług samochodowej firmy przewozowej, włoska firma miała dostarczyć ładunek do holenderskiego przedsiębiorstwa. 

REKLAMA

Włoska policja zawiadomiła holenderskie służby, które zatrzymały adresatów przesyłki. Byli to dwaj przedsiębiorcy z Chin, którzy legalnie działali na terenie Holandii.

Włochy walczą z narkotykami

Ostatnie inicjatywy włoskiego rządu, w tym umowy dwustronne i wzmocniona współpraca z krajami Ameryki Łacińskiej, są częścią szerszej strategii walki z handlem narkotykami.

W zeszłym tygodniu podsekretarz Alfredo Mantovano powiedział, że Włochy utrzymują stały kontakt z takimi krajami jak Ekwador, Meksyk, Brazylia, Kolumbia i Argentyna, aby opracować wspólne strategie walki z narkotykami. 

W zeszłym roku Włochy przystąpiły do ​​kierowanej przez USA globalnej koalicji na rzecz zwalczania zagrożeń związanych z narkotykami syntetycznymi. Krajowy plan prewencyjny wprowadzony w marcu ma na celu zapobieganie niewłaściwemu stosowaniu fentanylu i innych opioidów.

REKLAMA

Kroki podjęło także polskie Ministerstwo Zdrowia, które monitoruje recepty wystawiane na leki opioidowe. 

Czytaj także:

IAR/Piotr Kowalczuk/egz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej