Zakaz wjazdu białoruskich samochodów na Litwę. To realizacja unijnych sankcji

Od czwartku na Litwę nie mogą wjeżdżać samochody osobowe zarejestrowane na Białorusi - poinformował Litewski Departament Celny. We wtorek podobne ograniczenia wprowadziła Łotwa.

2024-07-18, 08:00

Zakaz wjazdu białoruskich samochodów na Litwę. To realizacja unijnych sankcji
Białoruskie samochody nie wjadą na Litwę. Foto: ASA studio / Shutterstock.com

Samochody z białoruskim numerami rejestracyjnymi, które są na terytorium Litwy, będą musiały je opuścić lub zostać przerejestrowane. Właściciele będą mieli na to pół roku. Do tego czasu pojazdy te mogą poruszać się po Litwie.

Kierowcy z Białorusi dostaną grzywny na Litwie

Jednak od 18 stycznia 2025 roku osoby poruszające się samochodami z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi będą musiały liczyć się z karą grzywny i konfiskatą pojazdu.

Wyjątki dotyczą Białorusinów, którzy posiadają wizę i zezwolenie na pobyt stały, a auto przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przekroczy granicę do 16 sierpnia. Zakaz nie dotyczy pojazdów z tablicami dyplomatycznymi, zarejestrowanymi na Białorusi.

Ograniczenia są wynikiem przyjętego przez Radę Unii Europejskiej kilka tygodni temu pakietu sankcji sektorowych wobec Białorusi w związku z jej zaangażowaniem w rosyjską agresją na Ukrainę.

REKLAMA

Posłuchaj

Na Litwę nie mogą od dziś wjeżdżać samochody osobowe zarejestrowane na Białorusi. Poinformował o tym Litewski Departament Celny. Podobne ograniczenia we wtorek wprowadziła Łotwa. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:38
+
Dodaj do playlisty

Nowe sankcje UE wobec Białorusi

Pod koniec czerwca Unia Europejska ostatecznie zaakceptowała zaostrzenie sankcji wobec Białorusi. Wstępną decyzję w tej sprawie podjęli w środę ambasadorowie 27 państw. Restrykcje są wymierzone w handel, usługi oraz transport. Informowała o tym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Sankcje wobec reżimu w Mińsku mają uniemożliwić Rosji obchodzenie restrykcji, o co od dawna apelowała Polska. Chodzi o to, aby reżim w Moskwie nie mógł wykorzystywać luk i nie mógł sprowadzać towarów, których z powodu unijnych sankcji mu brakuje.

Czytaj również:

IAR/Kamil Zalewski/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej