Stan wojenny w Korei Południowej. Wkrótce głosowanie nad usunięciem prezydenta

2024-12-04, 10:30

Jeszcze w tym tygodniu deputowani w Korei Południowej mają głosować nad wnioskiem o impeachment Jun Suk Jola. Usunięcia go z urzędu chcą przedstawiciele Partii Władzy Ludowej, największego ugrupowania opozycyjnego. Oskarżają oni prezydenta o próbę wzniecenia zbrojnego powstania poprzez ogłoszenie stanu wojennego.   

Południowokoreański prezydent ogłosił we wtorek stan wojenny i wyprowadził wojsko do ochrony parlamentu. Po kilku godzinach prezydent zapowiedział, że zniesie stan wojenny i wycofa wojsko.

Opozycja uważa, że to nie wystarczy, bo jego postępowanie nosi znamiona próby zamachu stanu. Chce usunąć Jun Suk Jola z urzędu i przedstawiła wniosek o impeachment. Głosowanie w tej sprawie może odbyć się w najbliższy czwartek lub piątek.

Policy opozycji żądają też wyjaśnienia przyczyn wprowadzenia stanu wojennego i wyciągnięcia konsekwencji. 

Argumenty prezydenta

Prezydent Korei Południowej utrzymuje, że wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione i zgodne z prawem. Zaprzeczył, by siły specjalne uniemożliwiły dotarcie posłom do parlamentu.

REKLAMA

Posłuchaj

Koreańczycy zaniepokojeni sytuacją polityczną w kraju. W nocy Zgromadzenie Narodowe specjalną uchwałą wezwało prezydenta do zniesienia wprowadzonego wcześniej stanu wojennego - relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 1:03
+
Dodaj do playlisty

Wczoraj, wprowadzając stan wojenny, Jun Suk Jol w przemówieniu transmitowanym przez południowokoreańskie stacje telewizyjne powiedział, że ma on chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Mówił, że opozycja w Korei Południowej paraliżuje działania państwa i sprzyja "komunistycznym siłom" Korei Północnej.

Głosowanie w warunkach wojskowego szturmu

W odpowiedzi na decyzję prezydenta do budynku Zgromadzenia Narodowego obleganego przez wojsko przedostało się 190 parlamentarzystów, którzy jednogłośnie odrzucili wprowadzenie stanu wojennego.

Do głosowania doszło w dramatycznych warunkach. Budynek parlamentu szturmowały wówczas specjalne jednostki południowokoreańskiej armii.

Czytaj także: 

Zgodnie z konstytucją Korei Południowej stan wojenny musi zostać zniesiony, jeśli domaga się tego większość parlamentarna.

REKLAMA

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej