Kolejne statki z ukraińskim zboże opuściły porty. Przewożą ponad 170 tys. ton żywności
Kolejne statki z ukraińskim zbożem opuściły porty w Odessie i Czarnomorsku i popłynęły w stronę Stambułu. Ministerstwo infrastruktury Ukrainy poinformowało, że jednostki przewożą 170 tysięcy ton żywności.
2022-08-07, 16:55
Transport odbywa się na zasadach ustalonych w porozumieniu, zawartym przez ONZ, Turcję, Ukrainę i Rosję. Po dotarciu do Stambułu wspólna komisja zbada przewożony towar. Zboże ze statków ma trafić przede wszystkim do krajów, którym z powodu wojny grozi klęska głodu, ale także do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W zeszły poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy po odblokowaniu portu statek załadowany kukurydzą. Następnie w piątek wyruszyły kolejne trzy jednostki. Na załadowanie i wypłynięcie na Morze Czarne czekają kolejne statki.
Negocjacje ws. blokady
Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale.
Taras Kaczka, negocjator handlowy Ukrainy i wiceminister gospodarki, wyraził nadzieję, że porozumienie między Ukrainą a Rosją pozwalające na wznowienie eksportu zboża utrzyma się, i zasugerował, że może ono służyć jako szablon dla innych towarów, ponieważ handlowcy i eksporterzy "zawsze testują granice". - To porozumienie dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne. Jaka jest różnica między zbożem a rudą żelaza? - powiedział gazecie Taras Kaczka.
REKLAMA
- Światowy kryzys żywnościowy zażegnany? Jest porozumienie ws. odblokowania eksportu zboża z Ukrainy
- Porozumienie Rosji i Turcji ws. eksportu ukraińskiego zboża? Kijów jest zaniepokojony
dz/IAR, PAP
REKLAMA