more_horiz
Wiadomości

Kolejne statki z ukraińskim zboże opuściły porty. Przewożą ponad 170 tys. ton żywności

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 16:55
Kolejne statki z ukraińskim zbożem opuściły porty w Odessie i Czarnomorsku i popłynęły w stronę Stambułu. Ministerstwo infrastruktury Ukrainy poinformowało, że jednostki przewożą 170 tysięcy ton żywności.
Kolejne statki z ukraińskim zbożem wypłynęły na Morze Czarne
Kolejne statki z ukraińskim zbożem wypłynęły na Morze CzarneFoto: PAP/EPA/STR

Transport odbywa się na zasadach ustalonych w porozumieniu, zawartym przez ONZ, Turcję, Ukrainę i Rosję. Po dotarciu do Stambułu wspólna komisja zbada przewożony towar. Zboże ze statków ma trafić przede wszystkim do krajów, którym z powodu wojny grozi klęska głodu, ale także do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W zeszły poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy po odblokowaniu portu statek załadowany kukurydzą. Następnie w piątek wyruszyły kolejne trzy jednostki. Na załadowanie i wypłynięcie na Morze Czarne czekają kolejne statki.

Negocjacje ws. blokady

Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale

Taras Kaczka, negocjator handlowy Ukrainy i wiceminister gospodarki, wyraził nadzieję, że porozumienie między Ukrainą a Rosją pozwalające na wznowienie eksportu zboża utrzyma się, i zasugerował, że może ono służyć jako szablon dla innych towarów, ponieważ handlowcy i eksporterzy "zawsze testują granice".  - To porozumienie dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne. Jaka jest różnica między zbożem a rudą żelaza? - powiedział gazecie Taras Kaczka.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także