Najbardziej niebezpieczna granica na świecie. Setki zgonów i zaginięć
Granica lądowa między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi to "najbardziej niebezpieczna granica na świecie" - uważa dziennik "El Sol de Mexico".
2023-09-14, 03:35
Jako "najbardziej niebezpieczną na świecie" określił wpływowy dziennik "El Sol de Mexico" granicę lądową między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi. Według oficjalnych danych, w ciągu ubiegłego roku przy próbach jej nielegalnego przekroczenia straciło życie lub "zaginęło bez wieści" co najmniej 686 migrantów - głównie z ubogich krajów Ameryki Środkowej.
- Na Lampedusie pobity kolejny rekord nielegalnej migracji. Sąsiedzi odwracają się od Włoch
- Francja nie radzi sobie z napływem migrantów? Zapowiedziano radykalne kroki
Liczba ta - dodaje meksykański dziennik - to prawie połowa z ok. 1,5 tys. migrantów uznanych za zabitych lub zaginionych przy próbach nielegalnego przekraczania granic na kontynencie amerykańskim w 2022 r., "najtragiczniejszym odkąd w 2014 r. rozpoczęto prowadzenie tego rodzaju statystyk".
Meksykański dziennik pisze dalej, iż od tego czasu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM) zarejestrowała co najmniej 4664 przypadki zgonów lub zaginięć migrantów na granicy między Meksykiem a USA.
REKLAMA
Meksyk: najbardziej niebezpieczna granica na świecie
Najczęstsze powody śmierci na długiej granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem są utonięcia - 212, wypadki drogowe - 71 oraz wygłodzenie i brak wody - 156.
Prawie połowa migrantów (307), którzy stracili życie w swej ucieczce przed nędzą i głodem w nadziei dotarcia do Stanów Zjednoczonych, to śmierć podczas wędrówki przez bezwodne pustynie Sonora i Chihuahua.
Czytaj w tvp.info: Imigracyjny szturm na amerykańską granicę [WIDEO]
212 osób utonęło, ponad 70 zginęło w wypadkach samochodowych, a z odwodnienia, wygłodzenia lub skrajnego przemęczenia wędrówką w ekstremalnych warunkach zmarło w drodze 156 migrantów.
REKLAMA
Cytowany Raport OIM stwierdza na zakończenie: "Wprawdzie łączna liczba śmiertelnych ofiar wśród migrantów zmalała o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2021, ale prawdopodobnie jest ona w rzeczywistości wyższa, niż to wynika z informacji, którymi oficjalnie dysponujemy, brak bowiem w tym raporcie oficjalnych danych z okręgu przygranicznego w Teksasie oraz meksykańskiej agencji poszukiwawczo-ratowniczej".
PAP/pb
REKLAMA