Pomoc dla Ukrainy. Analityk: trzeba wyciągnąć wnioski z wojny, wzmocnić produkcję broni w Europie

- Zachód, w tym Europejczycy, muszą dokonać przeglądu swoich przepisów finansowych i podjąć działania, aby radykalnie pobudzić produkcję dronów, amunicji, bojowych pojazdów opancerzonych i innego typu uzbrojenia - apeluje Gustaw Gressel, analityk think tanku Europejska Rada ds. Zagranicznych w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl. - Trzeba wyciągać wnioski z wojny - podkreślił.

2024-01-27, 16:30

Pomoc dla Ukrainy. Analityk: trzeba wyciągnąć wnioski z wojny, wzmocnić produkcję broni w Europie
Na szczycie UE 1 lutego omawiana będzie dalsza pomoc dla Ukrainy. Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy/ Facebook

- Zachód i Europejczycy muszą dokonać przeglądu swoich przepisów finansowych. Trzeba podjąć działania, by pobudzić produkcję dronów, amunicji, bojowych pojazdów opancerzonych i nie tylko. Tylko jeśli Europejczycy uważnie przyswoją wnioski wyciągnięte z tej wojny, będą gotowi na  konfrontację wielkich mocarstw, która staje się coraz bardziej prawdopodobna w XXI wieku - przekazał Gustav Gressel w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl.

Analityk przypomniał, że najbliższy szczyt UE ma się zająć kwestią pomocy dla Ukrainy, blokowanej przez Węgry.

- Większość debat publicznych na temat pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy toczy się wokół zablokowanej przez Węgry pomocy makrofinansowej w wysokości 50 miliardów euro. Jednak Viktor Orban blokuje także 20 miliardów euro na Europejski Instrument na rzecz Pokoju (instrument finansowy UE ułatwiający pomoc wojskową dla Ukrainy), co może być jeszcze bardziej szkodliwe - zauważył.

Czytaj także szerszą analizę:

Europejski Instrument na rzecz Pokoju ma umożliwiać reagowanie na kryzysy, wzmacnianie bezpieczeństwa europejskiego. Umożliwia on finansowanie nie tylko wspólnych działań UE, ale także pomocy udzielanej przez państwa trzecie. Zwrócenie się o pomoc w ramach tego instrumentu zapowiadała w tym roku m.in. Polska.

REKLAMA

- Kwota 20 miliardów euro powinna być zobowiązaniem długoterminowym na cztery lata i zapewniać finansowanie w wysokości pięciu miliardów rocznie. W związku z tym powinna finansować nie tylko krótkoterminowe dostawy i szkolenia, ale także długoterminowe projekty, takie jak współpraca obronno-przemysłowa w zakresie konserwacji i budowy zachodnich systemów uzbrojenia na Ukrainie oraz zwiększanie zdolności przemysłu obronnego do produkcji amunicji i części zamiennych na dużą skalę. Aby wszystkie te zobowiązania mogły się urzeczywistnić, potrzebne jest długoterminowe finansowanie - przekazał ekspert.

Nie ma już starego sowieckiego sprzętu

Ekspert przekazał także swoje spostrzeżenia na temat pomocy dla Ukrainy.

- Zaopatrywanie Ukrainy w nadwyżki starego sprzętu wkrótce się skończy, ponieważ kończą się już zapasy sowieckiego sprzętu, pozostałego po przejściu krajów Europy Środkowo-Wschodniej na standardy NATO, a pozostałości zachodniego sprzętu z czasów zimnej wojny i "globalnej wojny z terroryzmem" także wkrótce się wyczerpią - zaznaczył.

Więcej na ten temat >>>

REKLAMA

Ekspert poleca także pogłębioną analizę w tych kwestiach. "Oprócz kontrofensywy: wyczerpanie, impas i przyszłość wojny na Ukrainie". https://ecfr.eu/publication/beyond-the-counter-offensive-attrition-stalemate-and-the-future-of-the-war-in-ukraine/

Polska także lobbuje za wzmocnieniem przemysłu zbrojeniowego Europy

W ostatnim czasie także Polska lobbuje za wzmocnieniem przemysłu zbrojeniowego w Europie. Jak przekazało MSZ 25 stycznia, "szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w czwartek w Warszawie z Komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Bretonem na temat wzmocnienia europejskiego przemysłu zbrojeniowego w obliczu wyzwań związanych z wojną na Ukrainie.

"Minister Sikorski wyraził nadzieję na szybkie uzgodnienie pakietu dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz podkreślił konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego" - zaznaczono

"Na spotkaniu strony omówiły także oczekiwania wobec opracowywanej przez Komisję Europejską Strategii Przemysłu Obronnego jako narzędzia zwiększającego skuteczność i znaczenie europejskich przemysłów obronnych we wzmacnianiu bezpieczeństwa UE. Przedmiotem rozmowy była też inicjatywa dotycząca powołania odrębnego funduszu na rzecz obronności Europy. Szef polskiego MSZ podkreślił tu konieczności wzmacniania europejskiej bazy przemysłowo - obronnej, również w kontekście zapewnienia ciągłości wsparcia dla Ukrainy" - zaznaczono.

REKLAMA

Ponadto, omówiono przyjęte do tej pory inicjatywy obronne Komisji Europejskiej, w tym inicjatywę amunicyjną, mającą zapewnić zwiększenie dostaw amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy - przekazano w komunikacie MSZ.

***

***

***

REKLAMA

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


PAP PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej