Debata w Davos: słabnie siła "starych motorów" wzrostu w Europie Środkowej

Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Marek Lusztyn powiedział, że Europa Środkowo-Wschodnia rozwija się prawie dwa razy szybciej niż reszta UE i że z badań wynika, iż wciąż istnieje niewykorzystany potencjał tego regionu, przy jednocześnie niższych kosztach pracy w porównaniu z Europą Zachodnią.

2020-01-23, 17:02

Debata w Davos: słabnie siła "starych motorów" wzrostu w Europie Środkowej
Dom Polski w Davos.Foto: pzu.pl/materiały prasowe

- Wydaje się jednak, że powoli słabnie siła "starych motorów" wzrostu w Europie Środkowej, takich jak: nieograniczona podaż taniej siły roboczej, czy nieco mniej rygorystyczne normy środowiskowe. W celu utrzymania bezprecedensowego wzrostu, jaki obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku dekad, musimy odkryć siebie na nowo - podkreślił Lusztyn.

Powiązany Artykuł

pzu1.jpg
Prezes PZU w Davos: łączymy siły aby promować cały region Trójmorza

Przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej - zdaniem prezesa Banku Pekao S.A. - stoi dużo wyzwań, na które należy szybko odpowiedzieć. Wśród najważniejszych wymienił: negatywne trendy demograficzne, ryzyko zmniejszenia dostępności funduszy europejskich po 2020 r., niska wydajność pracy.

- Kraje CEE (Central and Eastern Europe) powinny przekształcić swoje gospodarki zorientowane na pracowników w wysoce innowacyjny, oparty na wiedzy i technologii model. By tak się stało, konieczna jest zarówno automatyzacja procesów w celu zmniejszenia presji na rynek pracy i poprawy efektywności, ale także szeroko pojęta digitalizacja sektora prywatnego i publicznego - zaznaczył Lusztyn.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent w Davos: współpraca państw Trójmorza bardzo mocno się rozwinęła

Powiązany Artykuł

pekao1200.jpg
Prezes Pekao SA o Davos: chcemy pokazać Polskę jako atrakcyjny region inwestycyjny

Nowy model gospodarczy – w jego ocenie – powinien uwzględniać m.in. promocję i wsparcie ekspansji zagranicznej firm mających szansę stać się globalnymi championami.

Według raportu firmy doradczej McKinsey, przedstawionego podczas debaty w Davos, kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej powinny skoncentrować się na nowych czynnikach wzrostu, wykorzystując swoje naturalne atuty.

Powiązany Artykuł

dudavos 1200.jpg
Andrzej Duda o Trójmorzu: jest przestrzeń na ekonomiczną współpracę w sercu Europy

Jak wynika z badań, aż 51 proc. działań w miejscu pracy można zautomatyzować w ciągu najbliższych 10 lat.

REKLAMA

Analiza wskazuje, że największą przewagą konkurencyjną naszego regionu jest kapitał ludzki i to właśnie Europa Środkowo-Wschodnia może pochwalić się lepszym - od przeciętnych - wykształceniem w zakresie przedmiotów ścisłych, talentami w dziedzinie technologii, inżynierii, matematyki.

Powiązany Artykuł

davos-polish house.jpg
Davos 2020: koncerny z Polski i innych państw regionu powołały Business Council of Growing Europe

- Płynne przejście do gospodarki opartej na wiedzy wymaga spełnienia szeregu warunków, takich jak zapewnianie odpowiedniego poziomu wykształcenia i umiejętności technologicznych. To oznacza konieczność wprowadzania szeregu zmian, choćby w systemie edukacji, w zakresie przyciągania zagranicznych talentów, a także przeciwdziałania odpływowi najzdolniejszych pracowników z kraju” – powiedział prezes Banku Pekao S.A.

W organizowanej przez Bank Pekao S.A. debacie wzięli udział: ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odpowiedzialny za finanse i strategię wiceprezes OTP Bank László Bencsik, członek zarządu Adris Grupa Marko Remenar, partner zarządzający w McKinsey & Company Jurica Novak, prezes PZU Paweł Surówka; szef rady nadzorczej Ten Square Games, Maciej Zużałek i prezes i założyciel spółki Netguru Wiktor Schmidt.

REKLAMA

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej