X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Strumyki zamieniały się w rwące rzeki". Sergiusz Kieruzel o nawałnicach na Podkarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:20
- Trudno sobie wyobrazić, co by mogło się stać, gdyby te masy wody dotarły do Przeworska i nie zostały spowolnione przez zbiornik „Kańczuga” - powiedział w Polskim Radiu 24 Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Manasterz, 27.06.2020. Zerwany most, 27 bm. w miejscowości Manasterz (woj. podkarpackie). W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy.
Manasterz, 27.06.2020. Zerwany most, 27 bm. w miejscowości Manasterz (woj. podkarpackie). W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Prawie dwa tysiące razy wyjeżdżali ubiegłej doby strażacy do usuwania skutków nawałnic. Najwięcej interwencji było w województwie śląskim, bo ponad pół tysiąca. Na Podkarpaciu było ich 400, w województwie kujawsko-pomorskim 230, a w Wielkopolsce - 180.

- Najgorzej jest w województwie podkarpackim, gdzie - jak mówi Polskiemu Radiu rzecznik straży pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski - pojawiła się tak zwana powódź błyskawiczna. - Bardzo intensywne opady deszczu spowodowały, że okoliczne strumienie, potoki i małe rzeki zmieniły się w jedną rwącą rzekę i ta falą błyskawiczną opanowała trzy powiaty: rzeszowski, przeworski i łańcucki" - tłumaczy kapitan Batorski i dodaje, że woda uszkodziła infrastrukturę drogową, zalała też wiele budynków i upraw. W sobotę w nocy w Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Na Podkarpaciu trzeba było ewakuować ponad 100 osób. Strażacy nadal tam pracują i wypompowują wodę - między innymi z oczyszczalni ścieków i szkoły. W działaniach udział biorą lokalne jednostki, ale również kompanie przeciwpowodziowe z Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolski. Nie ma informacji o poszkodowanych po wczorajszych nawałnicach.

"Rzeki wróciły do swoich koryt, ale szkody są duże"

Na południowy wschód od Rzeszowa spadło około 101 litrów wody na m2 ziemi. - Trudno sobie wyobrazić, co by mogło się stać, gdyby te masy wody dotarły do Przeworska i nie zostały spowolnione przez zbiornik „Kańczuga”  - powiedział Sergiusz Kieruzel.


Posłuchaj
22:13 KIERUZEL.mp3 27.06.2020 Sergiusz Kieruzel: Trudno sobie wyobrazić, co by mogło się stać, gdyby te masy wody dotarły do Przeworska (…). (Temat Dnia /Gość PR24)

 

Gość PR24 mówił o tym, jak małe strumyki i rzeczki jak m.im. rzeka Mleczka nagle stawały się śmiercionośnymi rzekami.

- Rzeki porywały mosty, ale bardzo szybko nawałnice ustąpiły. Kilka godzin później rzeki wróciły do swoich koryt, ale szkody są duże. Niektóre drogi są nieprzejezdne. Woda zalewała wody strażackie - strażacy nie zdążyli przed zalaniem. Wody Polskie są w terenie, razem ze strażakami i żołnierzami WOT - stwierdził rzecznik PGW "Wody Polskie". - Była to tzw. powódź błyskawiczna. W ciągu godziny spadło ponad 100 l. wody na m2. To niesamowite ilości wody. Strumyki zamieniły się w rwące rzek - dodał. 

Powódź Korsyka PAP-1200.jpg

"Kluczowe jest przyjęcie spójnej strategii". Resort gospodarki morskiej i Wody Polskie o planach przeciwpowodziowych

***

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dzisiaj ostrzeżenia najniższego, pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla województwa podkarpackiego. Wszystkie obowiązują do godzin wieczornych i nocnych.


***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Sergiusz Kieruzel, Wody Polskie 

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 11:33

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:10
- Widać, że klimat się zmienia i woda staje się niezwykle cenna. Mamy suche zimny i suchą wiosnę i tylko program retencyjny może pomóc - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień PiS. Andrzej Grzyb z PSL stwierdził z kolei, że "gdyby nie epidemia koronawirusa, to susza byłaby głównym tematem naszych rozmów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kluczowe jest przyjęcie spójnej strategii". Resort gospodarki morskiej i Wody Polskie o planach przeciwpowodziowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:54
Eksperci z resortu gospodarki morskiej i Wód Polskich wspólnie przygotowują plany na kolejne lata na wypadek powodzi. Wiceszefowa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa powiedziała, że plan przeciwpowodziowy dla Polski musi uwzględniać zarówno obecną sytuację hydrologiczną, jak i prognozy mówiące o suszy. 
rozwiń zwiń