more_horiz
Wiadomości

Polska - Albania na Stadionie Narodowym? Kamil Bortniczuk: konieczna może być rozbiórka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 09:47
Stadion Narodowy wciąż nie jest gotowy do użytku po awarii jednego z elementów dachu. Na antenie radia RMF FM minister sportu Kamil Bortniczuk oświadczył, że obiekt może nie zostać naprawiony do czasu meczu Polski z Albanią, a spotkanie przeniesione na inną arenę.
Stadion PGE Narodowy w Warszawie
Stadion PGE Narodowy w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Problem techniczny dotyczy jednego z elementów dachu obiektu. Powstało pęknięcie, które może zagrażać bezpieczeństwu zgromadzonych na stadionie kibiców i zawodników. - Na dzisiaj nie mamy pewności, czy korzystanie ze Stadionu Narodowego w kontekście imprez masowych (...) jest dla widowni bezpieczne - zaznacza minister Bortniczuk na antenie RMF FM.

W związku z awarią, która wciąż nie została usunięta, pod znakiem zapytania stoi kwestia rozegrania meczu z Albanią, który zaplanowano na 27 marca. Niewykluczone, że spotkanie zostanie przeniesione do Gdańska, Wrocławia lub Poznania

- Myślę, że mecz z Albanią nie odbędzie się na Stadionie Narodowym, ale to jest moje zdanie. (...) Ja nie będę naciskał na to, żeby mecz się tam odbył, ani nie będę tego sugerował, ponieważ jestem odpowiedzialnym człowiekiem i nie chcę brać odpowiedzialności za życie kilkudziesięciu osób - ocenia szef resortu sportu.

Minister Bortniczuk podkreśla, że usterka jest skomplikowana i aby ją naprawić być może będzie trzeba rozebrać całą konstrukcję dachu warszawskiego stadionu.

- Najgorszy scenariusz, który prawdopodobnie się nie sprawdzi, zakłada kompletne rozebranie konstrukcji dachu i zbudowanie go na nowo. Na odlewie - jedynym takim na świecie - pojawiło się pęknięcie i jest ono badane przez specjalistów z Polski i Niemiec. Sprawdzają, czy liny mogą pęknąć pod pewnym napięciem. (...) Będzie potrzeba jeszcze częstszego analizowania bezpieczeństwa - zastrzega.

Oświadczenie operatora stadionu PGE Narodowy w Warszawie

W środę 8 lutego po południu operator stadionu poinformował, że nie ma jeszcze rekomendacji ekspertów po wykryciu wady konstrukcyjnej dachu. 

"Z uwagi na fakt, że konieczne jest przeprowadzenie badań potwierdzających dotychczasowe analizy, informujemy, że w chwili obecnej współpracująca z PGE Narodowym grupa ekspertów nie wydała jeszcze rekomendacji ani warunków niezbędnych do organizacji wydarzeń całostadionowych, w tym meczu Polska – Albania. Podstawą do wydania takich rekomendacji oraz wytycznych będą wyniki zaplanowanych na najbliższe dni badań oraz kolejne analizy zgromadzonych danych" - napisano w oświadczeniu operatora stadionu.

>>> Czytaj więcej

Polska - Albania. Kiedy mecz Biało-Czerwonych w eliminacjach Euro 2024?

Mecz z Albanią 27 marca będzie drugim występem reprezentacji Polski w zbliżających się eliminacjach mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej reprezentacja Polski zagra z Czechami w Pradze.

W grupie E wystąpią też niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Do turnieju finałowego w Niemczech (14 czerwca - 14 lipca 2024) awansują dwie najlepsze drużyny z tej stawki.

W eliminacjach wystąpią 54 drużyny i powalczą o 23 miejsca w turnieju finałowym, którego stawkę uczestników uzupełnią gospodarze. Miejscem losowania grup Euro 2024 będzie w grudniu 2023 filharmonia w Hamburgu.

Mecze Euro 2024, które potrwają od 14 czerwca do 14 lipca 2024, rozgrywane będą w Monachium, Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie nad Menem, Kolonii, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Duesseldorfie, Lipsku i Stuttgarcie. Tytułu broni reprezentacja Włoch. 

>>> Fernando Santos selekcjonerem reprezentacji Polski. Więcej o nowym trenerze Biało-Czerwonych <<<

Rywale reprezentacji Polski

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także