El. Euro 2024: Czechy - Polska. 129 sekund, które przejdą do historii polskiej piłki [wideo]

2023-03-24, 21:34

Robert Lewandowski podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy z Czechami w Pradze. Foto: PAP/Leszek Szymański

27 sekund potrzebowała reprezentacja Czech by zdobyć pierwszego gola w starciu z Polską. Biało-Czerwoni nigdy w historii nie stracili tak szybko bramki. Co gorsze, drugi gol padł po 129 sekundach. Mecz Czechy - Polska w Pradze już od pierwszych minut stał się rekordowym.

To był piorunujący początek w wykonaniu Czechów, którzy agresywnie rozpoczęli spotkanie, a Polacy byli bierni i bezradni.

Pierwszy gol dla Czechów padł z prostego rozegrania - wrzut z autu Vladimir Coufala i strzał głową Ladislava Krejciego. To był koszmarny początek.

Potem, w trzeciej minucie spotkania skrzydłem ruszył David Jurasek, celnie dośrodkował, a debiutant Tomas Cvancara pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Czesi nie złożyli broni, w drugiej połowie - w 64. minucie spotkania - po przepięknej akcji dołożyli trzeciego gola. Akcja przebiegała lewą stroną, piłkę w polu karnym dostał Krala, który wystawił piłkę do Kuchty. Szczęsny był bez szans.

Biało-Czerwoni odpowiedzieli dopiero w 87. minucie meczu. Damian Szymański odnalazł się w polu karnym po zamieszaniu spowodowanym rzutem rożnym. Ostatecznie Michał Skóraś podał do Szymańskiego, a ten z najbliższej odległości trafił do bramki.

Mecz zakończył się wynikiem 3:1.

Rekordowo szybka strata

Reprezentantom Polski zdarzało się tracić bramki wcześnie, ale nigdy aż tak szybko jak w meczu z Czechami.

Poprzedni rekord padł w meczu Polski ze Szwecją podczas Euro 2020, wtedy w 81. sekundzie na 1:0 trafił Emil Forsberg. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Szwecji.

<<< RELACJA Z MECZU CZECHY - POLSKA >>>

***

Reprezentacja Polski po meczu z Czechami (24 marca godzina 20.45), 27 marca zagra u siebie z Albanią. W grupie E wystąpią też niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Do turnieju finałowego w Niemczech (14 czerwca - 14 lipca 2024) awansują dwie najlepsze drużyny z tej stawki.

W eliminacjach wystąpią 54 drużyny i powalczą o 23 miejsca w turnieju finałowym, którego stawkę uczestników uzupełnią gospodarze. Miejscem losowania grup Euro 2024 będzie w grudniu 2023 filharmonia w Hamburgu.

Mecze Euro 2024, które potrwają od 14 czerwca do 14 lipca 2024, rozgrywane będą w Monachium, Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie nad Menem, Kolonii, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Duesseldorfie, Lipsku i Stuttgarcie. Tytułu broni reprezentacja Włoch.