Pamięci Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 15:41
Znakomici soliści i cenione zespoły: Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, do tego Krzysztof Penderecki jako dyrygent. Dwójka poleca nową płytę Polskiego Radia.
Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki. Ten drugi ma już poświęconą sobie wystawę na platformie Google Cultural Instititue. Lutosławski doczeka się wirtualnej ekspozycji w piątek (23.01)
Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki. Ten drugi ma już poświęconą sobie wystawę na platformie Google Cultural Instititue. Lutosławski doczeka się wirtualnej ekspozycji w piątek (23.01)Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

"Lutosławski In memoriam" zawiera 4 wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku: "Adagietto” z opery "Raj utracony” i "Stabat Mater” na 3 chóry a cappella Krzysztofa Pendereckiego, "Muzykę żałobną” Witolda Lutosławskiego oraz "Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.
Płytę rozpoczyna orkiestrowe, mroczne "Adagietto”, stanowiące niejako wstęp do ekspresyjnego, dramatycznego "Sabat Mater”, w którym Penderecki zastosował cała gamę awangardowych technik wokalnych.
Kulminację płyty stanowi "Muzyka żałobna” Lutosławskiego, skomponowana w 1958 roku, będąca punktem zwrotnym w twórczości kompozytora ze względu na zastosowaną stylistykę i nowy język muzyczny. Jak mówił sam Lutosławski, "to, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią”. Prawykonanie utworu odbyło się w 1958 roku w Katowicach, grała znakomita Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dzisiejszy NOSPR.
Płytę zamyka przepiękne "Stabat Mater” Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. To arcydzieło polskiej muzyki sakralnej stanowi niezwykłe połączenie elementów archaizujących (nawiązanie do polskiej muzyki dawnej), nastrojów ludowych i prostoty środków wyrazu. Sam Szymanowski twierdził, że ostatnia część utworu to najpiękniejsza muzyka, jaką kiedykolwiek napisał. Solistami w "Stabat Mater” są Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt) i Wojciech Drabowicz (baryton).

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Największym atutem płyty - obok znakomitych solistów i zespołów (Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) - jest udział samego Krzysztofa Pendereckiego jako dyrygenta. Penderecki nie tylko odkrywa przed słuchaczem niuanse własnych kompozycji, ale z wielkim zrozumieniem i precyzją prowadzi słuchacza przez dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego.

Płyta do nabycia w sklepie Polskiego Radia.

/
Czytaj także

Witold Lutosławski, pracownik Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 22:00
Był czas, kiedy wybitny kompozytor współpracował z teatrem, również tym radiowym. Polskie Radio to jedyne miejsce, w którym Lutosławski pracował etatowo…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na straży jakości Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:53
Witold Lutosławski nawiązał współpracę z radiem jeszcze przez II wojną. Mawiał, że przez wykonywane zajęcie narobił sobie sporo wrogów.
rozwiń zwiń