X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jerzy Kalina: malarstwo to zjawisko psychiczne

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:30
- To, że się jest wyczulonym na kolor, generalnie rzecz biorąc malarstwo, to nie znaczy, że to musi być malarstwo takie, jakie najczęściej znamy, to znaczy, że są farby, pędzel, podobrazie i się maluje. To jest kwestia widzenia, patrzenia na pewne zjawiska wokół i na samo zjawisko, jakim jest malarstwo - mówił w Dwójce uznany malarz, rzeźbiarz i performer.
Audio
  • Jerzy Kalina o malarstwie i sztuce współczesnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jerzy Kalina podczas odsłonięcia instalacji artystycznej Szlaban. Przejścia Graniczne na dziedzińcu Zamku Królewskiego
Jerzy Kalina podczas odsłonięcia instalacji artystycznej "Szlaban. Przejścia Graniczne" na dziedzińcu Zamku KrólewskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

shutterstock obraz malarstwo 1200.jpg
O sztuce ze słynnym rzeźbiarzem Jerzym Kaliną

Artysta wyjaśniał, że obecnie malarstwo współczesne zostało rozproszone na różne media i nie jest jedynie ograniczone do płótna naciągniętego na ramy, pomalowanego farbami. To nie jest też kwestia rozróżnienia na np. malarstwo olejne, akwarelę czy gwasz. Jest to raczej kształt naszej wrażliwości, naszego widzenia, ale przede wszystkim widzenie kształtowane poprzez myślenie.

Jerzy Kalina podkreślał, że na kształtowanie wrażliwości na kolory wpływ ma miejsce, w którym się urodziliśmy i wychowaliśmy. - Nam jako dzieciom się mówi, że to jest czerwone, a to niebieskie, a potem wiemy doskonale, że w zależności od tego, gdzie żyjemy, jakie jest światło, jakie jest otoczenie, zmienia się cała nasza aura, w której jesteśmy. Jak ktoś się rodzi na południu Włoch z pewnością będzie miał zupełnie inne widzenie kolorów i współbrzmienia tych kolorów z otoczeniem i zawsze będzie ono przepojone światłem - wyjaśniał artysta. - W Polsce aura jest uprzywilejowana, bo sprzyja widzeniu malarstwa nie jako zjawiska plastycznego, a bardziej jako psychicznego. I malarstwo to jest moim zdaniem zjawisko psychiczne - opowiadał Jerzy Kalina.

Dlaczego, według artysty, malarstwo jest podobne do muzyki? Dlaczego Jerzy Kalina zainteresował się rzeźbą, filmem i scenografią? Czy dalej w zamierzeniu malarza sztuka powinna komentować rzeczywistość? Czy patriotyzm można łączyć ze sztuką? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Dawid Dziedziczak

Gość: Jerzy Kalina (rzeźbiarz, performer, malarz)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 17.30

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Kalina. Gawędy mistrza rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 08:00
W audycji "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów: oprócz rzeźby twórca znany jest również jako m.in. malarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych, animacji i filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina: pierwszym źródłem inspiracji jest mój dom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 11:23
W pierwszej audycji z cyklu "Pory na Kulturę” o swoich inspiracjach twórczych mówił Jerzy Kalina, artysta rzeźbiarz, malarz i scenograf. Ponadto wydarzenia kulturalne w Rzeszowie zapowiadał Dawid Halmann - poeta, podróżnik, a Miłosz Lodowski - dziennikarz, publicysta i krytyk, tłumaczył czego brakuje nam w polskim kinie historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 23:11
Jerzy Kalina, czyli artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń