X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Trzeba mieć stalowe nerwy. Mistrzowie transmisji

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 16:43
- Po piętnastu minutach ktoś odkręcił klucz i znalazł profesora ledwie żywego.  Podziwiam, że po takim wstępie dał radę prowadzić koncert - wspominał transmisję koncertu pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego Andrzej Solczak, reżyser dźwięku.
Audio
  • Andrzej Solczak i Janusz Graczyk opowiadają niecodzienne historie technicznej strony transmisji radiowych (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nejron Photo

złote mikrofony 1200.JPG
Gala wręczenia Złotych Mikrofonów 2019 - galeria zdjęć

Transmisje ważnych wydarzeń sportowych, narodowych czy muzycznych obsługiwane są przez zespół techników. W "Kwadransie bez muzyki" słuchaliśmy opowieści Andrzeja Solczaka, który jeszcze jako student, współpracował z Radiowym Studiem Piosenki i Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Realizował też nagrania muzyki filmowej.

W studiu obecny był także jego uczeń Janusz Graczyk, realizator transmisji z Biura Technologii Polskiego Radia, otrzymał Złoty Mikrofon za "osiągnięcia w realizacji transmisji różnorodnych wydarzeń politycznych, artystycznych i sportowych oraz za konsekwentne wdrażanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w technice cyfrowej".

Zobacz też: Złote Mikrofony 2019. Wśród laureatów dwie dziennikarki Dwójki!>>>

W czasach analogowych technicy mieli do rozwiązania wiele technicznych zagadek. W związku z takimi komplikacjami na Jasnej Górze w czasie wizyty Jana Pawła II jeden z techników został w klasztorze i próbował zlikwidować wszystkie niedogodności. - Robiliśmy wtedy dźwięk dla całego świata, dla radia i telewizji - opowiadał Janusz Graczyk. Późno w nocy, kiedy problem został opanowany okazało się, że dźwiękowiec nie może wyjść z klasztoru, bo spuszczono psy. - Dzwonimy do braci w klasztorze, a oni odpowiadają "My się boimy" - dodał. 

Andrzej Solczak uczestniczył w niecodziennym wydarzeniu w Leżajsku, w czasie transmisji koncertu. Krzysztof Penderecki dostał do dyspozycji pokój w klasztorze, rodzaj garderoby. Bogusław Kaczyński, który był wówczas konferansjerem, rozpoczął wprowadzenie, które trwało niepokojąco długo. - Mówi, mówi, a profesora Pendereckiego nie ma. Okazało się, że jeden z gorliwych braci zamknął celę na klucz - opowiadał technik. Wyjątkowo grube klasztorne drzwi nie przepuszczały dźwięku, w które bezskutecznie pukał zdenerwowany muzyk. 

Prowadząca Anna Lisiecka wielokrotnie spotykała Andrzeja Solczaka obsługując radiowo wielkie festiwale od strony dziennikarskiej. Wraz z Januszem Graczykiem odbierała Złoty Mikrofon w 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: Andrzej Solczak (reżyser dźwięku), Janusz Graczyk (realizator transmisji z Biura Technologii Polskiego Radia)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 15.00

uk/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nienasycona fantazja Bogusława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 15:00
– Zawsze chciał wiedzieć jeszcze więcej, jeszcze coś usłyszeć. Nie zadowalał się byle czym – mówiła śpiewaczka Teresa Żylis-Gara o zmarłym niedawno dziennikarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soundedit'19: dlaczego potrzebujemy nowej wersji Beatlesów?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:18
W dniach 24-27 października w Łodzi odbędzie się 11. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. To impreza poświęcona pracy producentów, czyli osób odpowiedzialnych za finalne brzmienie nagrań.
rozwiń zwiń