Francuzi nigdy nie skapitulowali

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 17:00
"Dlaczego wieża Eiffla jest tak wysoka? By z daleka było widać białą flagę" – ironizują powstańcy warszawscy, bohaterowie filmu "Miasto 44" Jana Komasy. W audycji z cyklu "Miasta walczące" pytaliśmy, czy zasadne jest zestawianie sytuacji Francji i Polski w okresie II wojny światowej.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler, prof. Remigiusz Forycki i prof.Krzysztof Rutkowski rozmawiają o walczącym Paryżu (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Prof. Jerzy Eisler, prof. Remigiusz Forycki i prof.Krzysztof Rutkowski
Prof. Jerzy Eisler, prof. Remigiusz Forycki i prof.Krzysztof RutkowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jak podkreślił prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, Francja nie kapitulowała, lecz podpisała rozejm, a to zasadnicza różnica. Kapitulacja to akt podpisywany przez naczelne dowództwo wojskowe. – Rozejm jest zaś aktem politycznym podpisywanym przez przedstawicieli rządów – tłumaczył. – Warto zauważyć, że w odróżnieniu od rozejmu z 11 listopada 1918 r., zawartego na 36 dni, rozejm z 22 czerwca 1940 r. był bezterminowy – dodał.

To sprawia, że wojenną sytuację kraju nad Sekwaną trudno zestawiać z kwestią polską w tym okresie. – Sam naiwnie pisałem we wstępie do książki o kolaboracji we Francji, że w Polsce, kraju, który nie wydał własnego Petaina, mamy prawo być dumni. Z czasem zrozumiałem, że to nie tak – opowiadał historyk. – Nam po prostu nie dano szansy kolaboracji. Gdyby Niemcy przedstawili nam taką propozycję, a my byśmy ją odrzucili, mielibyśmy dziś moralne prawo mówić, że odmówiliśmy – oceniał.

Na naszych ziemiach od początku było jednak inaczej. Niemcy często używali wobec Francuzów groźby "polonizacji", czyli okupacji Francji na wzór tego, co robili u nas. Sam Petain przekonywał rodaków, że odmowa kolaboracji to skazanie się na los Polski.

Czy można zestawić powstanie warszawskie z powstaniem paryskim? O tym – i nie tylko – w nagraniu rozmowy, w której udział wzięli także prof. Remigiusz Forycki, literaturoznawca z UW oraz prof. Krzysztof Rutkowski, literaturoznawca, pisarz, tłumacz.

Spotkanie z cyklu "Miasta walczące" prowadziła Barbara Schabowska.

***

Audycja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

mc/fbi

Czytaj także

Generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz - uczestnik bitwy nad Bzurą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 07:00
Po przegranej bitwie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz dotarł do Warszawy. W przeddzień kapitulacji stolicy gen. Juliusz Rómmel powierzył mu misję utworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie paryskie. Francuzi ratują swój honor

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 05:35
Kiedy w Paryżu wybuchło powstanie z pomocą przyszli alianci. Zaledwie po tygodniu Francuzi wraz z Amerykanami szli w paradzie zwycięstwa. W tym samym czasie walczyli powstańcy w Warszawie. Sami.
rozwiń zwiń