"Litery są polityczne. Ważne jest to, jak się pisze"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 14:49
- To, skąd się biorą kroje pisma, co one oznaczają i jak są używane uwikłane jest w splot kontekstów społecznych, politycznych i kulturowych - mówiła w Dwójce Agata Szydłowska.
Audio
  • Współczesne polskie konflikty z perspektywy liter (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989
Okładka książki "Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989"Foto: materiały prasowe

mick 1200.jpg
Andrzej Stasiuk: chcieliśmy poturczyć Mickiewicza

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była autorka książki "Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989". 

- Litery zawsze były polityczne. To, że w Polsce używamy alfabetu łacińskiego już jest kwestią wyboru politycznego właśnie. Tak by też było, gdybyśmy używali cyrylicy, która świetnie się nadaje do zapisu słowiańskich języków - powiedziała Agata Szydłowska.

W swojej książce pokazuje, jak w potransformacyjnej Polsce konflikty społeczne znajdują wyraz w liternictwie – jego formach, kontekście użycia oraz stojących za nim ideologiach.

Jakie nadzieje wiązano z wprowadzeniem alfabetu łacińskiego w Turcji? Dlaczego naziści w Niemczech sięgnęli po liternictwo gotyckie, a potem wrócili do rzymskiej antykwy? Jaki wpływ na rozwój Internetu ma alfabet łaciński? Czy konsolidacja państwa za pośrednictwem kultury i języka jest drogą nie do obejścia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Agata Szydłowska (autorka książki "Od solidarycy do TypoPolo")

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch


Czytaj także

Cisza jako wyzwanie. Kulturowe aspekty bezdźwięku

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 10:46
- Staraliśmy się podejść do tego tematu tak, żeby to nie był prosty poradnik pod tytułem "wycisz się" - mówił w Dwójce Rafał Żak, współautor książki "Cisza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kathrin Röggla: prekariat to dobry temat dla literatury

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:59
- Ważnym zadaniem literatury jest to, żeby ukazać, jak działa społeczeństwo, jak funkcjonują struktury władzy - podkreślała w Dwójce ceniona austriacka pisarka, porównywana czasem z Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń