"Książki Terry'ego Pratchetta nie są wesołe"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 17:20
- Owszem śmiejemy się podczas lektury, bo jest tam dużo żartów, ale to są ponure i głębokie teksty o ludziach, świecie i władzy - mówił w Dwójce Piotr W. Cholewa, polski tłumacz cyklu powieściowego "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta.
Audio
  • Piotr W. Cholewa o twórczości Terry'ego Pratchetta (Wybieram Dwójkę)
Terry Pratchett
Terry PratchettFoto: PAP/ALESSANDRO DELLA BELLA

historie jak z książki 1200x500.jpg
Wspomnienia o Terrym Pratchetcie

Gość audycji "Wybieram Dwójkę" mówił o problemach, jakie miał z przekładaniem na język polski poczucia humoru Terry'ego Pratchetta. - To pisarz bardzo brytyjski i pewne żarty w tłumaczeniu by zginęły, bo on się odwołuje do ich systemu klasowego, ich historii, dlatego niektóre żarty staram się przełożyć na polskie warunki. Z drugiej strony nie zawsze można, bo to jednak angielska książka i nie zawsze można się odwoływać do polskich realiów - mówił Piotr W. Cholewa.

Tłumacz podkreślił, że ważne jest, by mieć zbieżne poczucie humoru z autorem, którego się przekłada, bo wtedy jest łatwiej je oddać. Piotr W. Cholewa wspominał też swoją podróż przez Polskę z Terrym Pratchettem i obiad, podczas którego brytyjski pisarz po raz pierwszy jadł  pierogi. Posiłek ten zainspirował Pratchetta do pewnej koncepcji, która rozwinął w swojej powieści.

***

Rozmawiała: Martyna Butrym

Gość: Piotr W. Cholewa (tłumacz)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 16.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/jp

Czytaj także

Zmarł Terry Pratchett, twórca prozy fantastycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:50
Znany przede wszystkim z cyklu książek "Świat Dysku" pisarz umarł w wieku 66 lat w swoim domu. Od wielu lat cierpiał zmagał się z chorobą Alzeihmera. Przypominamy ubiegłoroczną rozmowę o jego książce "Długa wojna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieukończone powieści Terry'ego Pratchetta nieodwracalnie zniszczone

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:41
Dziesięć nieukończonych powieści zmarłego w 2015 roku Terry'ego Pratchetta - znanego brytyjskiego przedstawiciela gatunków fantasy i science fiction - zostało nieodwracalnie zniszczonych, zgodnie z wolą pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Ośniałowski. Poeta, kwiaciarz i człowiek samotny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:11
- Imał się różnych zajęć: był murarzem, tragarzem, uczył francuskiego. Żeby zarobić pieniądze, jeździł nawet do Wawra zrywać wrzosy, które potem sprzedawał na rogu Nowego Światu – podkreślił Wacław Holewiński, mówiąc o mało znanym poecie.
rozwiń zwiń