Rysunkowe wspomnienia z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:47
- Miałem cztery lata gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Moja pamięć zaczyna się od schronu w piwnicy, przechowuje obrazy ciał zabitych powstańców i cywilów leżące w gruzach i wiedzie do obozu w Pruszkowie mijając po drodze Niemców, Ukraińców, Rosjan. Pamiętam też ciągły strach – opowiadał Bogusław Lustyk.
Audio
  • Spotkanie z Bogusławem Lustykiem, autorem wystawy "Dziś idę walczyć Mamo" (Wybieram Dwójkę)
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Gościem audycji był autor wystawy "Dziś idę walczyć Mamo" w Muzeum Niepodległości w Warszawie będącej prezentacją cyklu "Exodus", który powstawał od 2014 r. Na wystawie zorganizowanej w Bramie Bielańskiej zobaczyć można 12 rysunków. Są to prace bardzo osobiste, ukazujące cierpienie zwykłych mieszkańców stolicy, ale i także bohaterską obronę miasta przez powstańców.

Bogusław Lustyk od sześciu lat bierze czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego, tworząc instalacje przestrzenne, nazwane "Barykadami" będące hołdem dla niezłomnego miasta. Tegoroczna "Barykada" jest prezentowana na "błoniach" Bramy Bielańskiej. Czego mogą spodziewać się zwiedzający? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Rafał Wiśniewski: w sprawie wiedzy Polaków o Powstaniu Warszawskim ciągle jest co robić

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:21
- Wyniki tych badań są bardzo różnorodne, nie można patrzeć na nie jednowymiarowo. Ci którzy wiedzą o Powstaniu Warszawskim wiedzą bardzo dużo, ale są jeszcze takie osoby, której tej wiedzy nie posiadają. Mnie najbardziej cieszy wskaźnik dotyczący patrycypacji, że ludzie wychodzą o godz. 17 w przestrzeń publiczną, żeby się zatrzymać i zamanifestować swą pamięć - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń