Cyfrowe repozytorium dzieł Bogusława Schaeffera

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 18:00
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Konrad Jeliński - członek zespołu rozbudowującego cyfrowe repozytorium dzieł Bogusława Schaeffera, który od blisko dziesięciu lat opiekuje się materiałami archiwalnymi, Fundacji Przyjaciół Sztuk "Aurea Porta" przekazywanymi przez samego Mistrza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CC7/shutterstock.com

Posłuchaj
09:12 Wybieram Dwójkę 15.01.2021 Jeliński.mp3 Konrad Jeliński o cyfrowym repozytorium dzieł Bogusława Schaeffera (Wybieram Dwójkę)

- Zajmuję się przygotowywaniem przekazanych przez prof. Bogusława Schaeffera materiałów do digitalizacji i udostępnienia ich w internecie. Przez ostatnie lata swojego życia profesor współpracował z fundacją założoną przez Marka Frąckowiaka. Potrzebna była pomoc wydobycia spuścizny profesora na światło dzienne i Marek Frąckowiak postanowił się tym zająć - mówił Konrad Jeliński.


Bogusław Schaeffer 1200.jpg
Michał Mendyk: skala dorobku Bogusława Schaeffera jest niezmierzona

Profesor przekazał fundacji wszystkie materiały, które znajdowały się w jego mieszaniu w Krakowie i część materiałów z mieszkania z Salzburga. Wśród tych materiałów znalazło się kilkaset partytur, grafik, kilkadziesiąt dramatów, wydania profesjonalne, taśmy z nagraniami. Od lat te dzieła są konsekwentnie digitalizowane. 

Zbiory dostępne dla wszystkich bez opłat

- Udostępniamy te zbiory w dwóch miejscach: na portalu Polona.pl oraz w naszym własnym repozytorium: Aureaporta.eu w dziale Bogusław Schaeffer. Nieodpłatnie i bez konieczności logowania można korzystać z tego zbioru - mówił Konrad Jeliński.

Schaeffer jako osoba owładnięta pasją tworzenia nie dbał o to, aby jego utwory były wykonywane za życia. Pisał też utwory, których realizacja estradowa byłaby skrajnie trudna i droga. - Zabrakło mu dobrego sekretarza i odnajdowania się w złożonej rzeczywistości minionego ustroju - opowiadał Konrad Jeliński. 

Czytaj także:


Schaeffer wychował ponad 160 uczniów, wykładając kompozycję w kilku krajach, skomponował prawie 500 utworów muzycznych, a także napisał 40 sztuk teatralnych. Wspólnym ogniwem wszystkich jego działań i ich pierwotnym źródłem jest jednak muzyka.

pap Schaeffer 1200.jpg
Zmarł Bogusław Schaeffer, "ojciec nowej muzyki w Polsce"

Bogusław Schaeffer zmarł 1 lipca 2019 roku w Salzburgu, gdzie przez lata był wykładowcą.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Konrad Jeliński

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 16.30

 

Zobacz więcej na temat: Bogusław Schaeffer Jakub Kukla
Czytaj także

Michał Mendyk: skala dorobku Bogusława Schaeffera jest niezmierzona

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:54
- Co chwila w sytuacjach koncertowych i fonograficznych pojawiają się utwory, które zaskakują swoją niedogmatycznością i nieadekwatnością do epoki, w której powstały - o znaczeniu twórczości zmarłego Bogusława Schaeffera opowiadał w Dwójce szef wytwórni Bôłt Records.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Schaeffer. Artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:38
6 czerwca 1929 roku we Lwowie urodził się kompozytor, muzykolog, dramaturg i pedagog, Bogusław Schaeffer. Jego dzieła zarówno muzyczne, jak i dramatyczne oraz graficzne należą do awangardy tych gatunków.
rozwiń zwiń