"W latach 20. kobiety wzięły sprawy w swoje ręce". Wystawa "Paryż był kobietą" na Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 18:00
- Wybuchła pierwsza wojna światowa, wielu mężczyzn wyjechało na front, a kobiety zostały w Paryżu, pracowały, utrzymywały się, realizowały się w tych rejonach, które wcześniej były zdominowane przez mężczyzn - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Artur Winiarski, kurator wystawy "Paryż był kobietą" prezentowanej we współpracy z Villa La Fleur i Zamkiem Książ w Wałbrzychu.
Fragment plakatu wystawy Paryż był kobietą
Fragment plakatu wystawy "Paryż był kobietą"Foto: Mat. pras.

Posłuchaj
11:43 Wybieram Dwójkę 20 październik 2021 16_33_14.mp3 Rozmowa o wystawie "Paryż był kobietą" na Zamku Książ w Wałbrzychu (Wybieram Dwójkę)

 

"Wraz z rówieśniczkami, takimi jak Coco Chanel i Simone de Beauvoir, Tamara Łempicka na nowo zdefiniowała, co znaczy być kobietą i artystką. Jej dziedzictwo trwa dzięki jej żywym, oryginalnym obrazom" - to fragment opisu wyjątkowej wystawy, na której podziwiać można dzieła jednej z najważniejszych artystek art déco.

Ekspozycja "Paryż był kobietą" to kilkadziesiąt prac - obrazów, rysunków, rzeźb - Tamary Łempickiej oraz artystów związanych z tzw. Szkołą Paryską - Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Ludwika Markusa, Eugeniusza Zaka, Henriego Haydena, Jeana Lamberta-Ruckiego i Nadii Leger.

Heart Beats jazz 1200.JPG
Heart Beats - Mateusz Pałka / Szymon Mika / Grzegorz Pałka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Wystawę zorganizowaną przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA oglądać można w komnatach Zamku Książ. O ekspozycji rozmawialiśmy z Piotrem Mickiem, dyrektorem Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz z kuratorem wystawy "Paryż był kobietą", Arturem Winiarskim. 

Czytaj także:

Mówi się, że to obecnie najgorętsze wydarzenie na Dolnym Śląsku. Wystawa planowana była już w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię dopiero teraz doszła do skutku. Organizatorzy od początku wiedzieli, że chcą skupić się na kobietach. Punktem wyjścia była więc sztuka Tamary Łempickiej. - Wystawa się kształtowała w ten sposób, że najpierw rozmawiamy o tym, żeby pokazać w ogóle przekrój zbiorów muzeum Villa La Fleur - mówił Artur Winiarski. - Natomiast później okazało się, że 2021 rok to rok kobiet w Wałbrzychu i wystawa została sprofilowana tak, żeby wpasować się w obchody.

Tytuł wystawy "Paryż był kobietą" mieści w sobie postać Tamary Łempickiej i jej niebagatelny wpływ na paryskie salony I połowy XX wieku. - Tamara Łempicka jest zaprezentowana w ostatniej sali w baszcie zamku, więc widz musi odbyć wręcz podróż przez wszystkie sale, żeby dotrzeć do Tamary - opowiadał Piotr Mick. - Równie ważne są dwie poprzednie sale, które ukazują kobietę z lat dwudziestych w Paryżu, ale także artystki, które tworzyły w tamtym okresie. 

Wystawę można oglądać na Zamku Książ do 9 stycznia 2022 roku.


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Piotr Mick (dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA), Artur Winiarski (kurator wystawy "Paryż był kobietą")

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Amadeusz Majtka: "złoty pociąg" nigdy nie istniał

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:45
- W każdym z regionów Polski można znaleźć ciekawe historie. Przez nasz kraj przetoczyło się wiele wojen, warto najpierw zajrzeć do lokalnego archiwum, porozmawiać z mieszkańcami danego terenu - mówił na antenie Dwójki Amadeusz Majtka, autor książki "Polskie skarby i tajemnice".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Moskwa: sztuka może brać się z najbardziej prozaicznych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:29
- Moim podstawowym źródłem inspiracji jest otaczający mnie świat. Głównie ludzie, na których się skupiam. Mówiąc ogólnie, zazwyczaj jest to pewien zespół czynników wewnętrznych i zewnętrznych, trudno przewidywalnych, które mogą się spotkać w danym momencie i zapalić iskrę, którą się potem roznieca w obrazie - mówiła w Dwójce laureatka Nagrody im. Jana Cybisa.
rozwiń zwiń