Amadeusz Majtka: "złoty pociąg" nigdy nie istniał

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:45
- W każdym z regionów Polski można znaleźć ciekawe historie. Przez nasz kraj przetoczyło się wiele wojen, warto najpierw zajrzeć do lokalnego archiwum, porozmawiać z mieszkańcami danego terenu - mówił na antenie Dwójki Amadeusz Majtka, autor książki "Polskie skarby i tajemnice".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vasilyev Alexandr

Jak przyznał gość Dwójki, jego ojciec i dziadek pochodzą z Dolnego Śląska, mekki poszukiwaczy skarbów. - Zamek Grodno, zamek Książ, to są te okolice, wiele historii słyszałem od lokalnych mieszkańców, odezwała się we mnie też wrodzona ciekawość, marzenie o byciu Indianą Jonesem w prawdziwym wydaniu - powiedział pół żartem.


Posłuchaj
18:42 2021_07_01 16_29_52_PR2_Wybieram_Dwójkę.mp3 Amadeusz Majtka: "złoty pociąg" nigdy nie istniał (Wybieram Dwójkę)

 

Detektorystów, czyli osób chodzących z wykrywaczem metali, szukających artefaktów, jest w Polsce około 100 tys., a zainteresowanych historią nawet kilka milionów. - Osoba znajdująca taki skarb niewiele z tego zyskuje, polskie prawo jest pod tym względem jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Wszystko, co zostanie znalezione na polskim terytorium, należy do państwa, o część nagrody może się ubiegać tylko prywatny właściciel terenu - podkreślił Amadeusz Majtka.

Czytaj też: 

Według niego około 500 tys. eksponatów zaginęło i nie wróciło do Polski po II wojnie światowej. W Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu istnieje specjalny wydział restytucji dzieł, które zaginęły. - Pasjonaci sztuki i osoby w nim pracujące codziennie śledzą portale aukcyjne na całym świecie, zajmują się tym także osoby prywatne. Mieszanka wiedzy i spostrzegawczości może pozwolić nam odkryć coś niezwykłego, odzyskać choćby jakiś obraz dla naszego kraju - zauważył poszukiwacz.

Z racji wykształcenia gościowi Dwójki najbliższe są historie związane z II wojną światową. - Po filologii niemieckiej łatwiej mi zrozumieć dokumenty źródłowe, w ogóle dla osób interesujących się historią ten czas jest niezwykłym okresem, kryjącym najwięcej zagadek, wielu z nas ponadto zna takie opowieści z pierwszej ręki - stwierdził.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Amadeusz Majtka (autor książki "Polskie skarby i tajemnice")

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Jan Matejko. Malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:45
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1816. Rok, w którym nie było lata

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 05:55
Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
rozwiń zwiń