"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 18:00
- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
Muzeum Miasta Łodzi mieści się w Pałacu Poznańskiego. To tu można oglądać wystawę Paweł Klecki i muzyka Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi mieści się w Pałacu Poznańskiego. To tu można oglądać wystawę "Paweł Klecki i muzyka Łodzi"Foto: Shutterstock/Shevchenko Andrey
  • W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę pt. "Paweł Klecki i muzyka Łodzi" w 50. rocznicę śmierci artysty.
  • Paweł Klecki to światowej sławy skrzypek, dyrygent i kompozytor, a prywatnie przyjaciel Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
  • Po II wojnie światowej Paweł Klecki podjął także współpracę ze słynnym pianistą Arturem Rubinsteinem.

W Łodzi można oglądać wystawę "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty. To pierwsza ekspozycja poświęcona niezwykłemu skrzypkowi, światowej sławy dyrygentowi i jednemu z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.

Paweł Klecki - łodzianin z urodzenia

Paweł Klecki pochodził z Łodzi, a po II wojnie światowej na stałe zamieszkał w Szwajcarii.

- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - mówił dr Wojciech Wendland.

Kariera w Berlinie

Nasz gość przekonywał, że artystą europejskiego formatu Paweł Klecki okazał się już w latach 20. XX wieku.

- Berlin rzeczywiście był wtedy jedną ze stolic muzyki zaraz po Wiedniu, a obok Paryża, a Klecki zbliżył się do Wilhelma Furtwänglera - wyjaśniał dr Wojciech Wendland. Wilhelm Furtwängler był niemieckim dyrygentem i kompozytorem związanym z Berliner Philharmoniker. - No ale po II wojnie światowej ta kariera nabrała rzeczywiście formatu światowego i ten horyzont został rozszerzony właściwie na wszystkie kontynenty świata - dodał nasz gość.

Czytaj także:

Starszy kolega i mistrz Artur Rubinstein

Dr Wojciech Wendland dodał również, że Łódź w początkach XX wieku przeżywała swój gospodarczy i kulturalny rozkwit, a także obfitowała w wielkie talenty muzyczne.

- W kontekście naszej rozmowy wymieniłbym starszego kolegę, jeśli tak można powiedzieć, ja bym powiedział  - mistrza - i tak też mówił i pisał Klecki, czyli Artura Rubinsteina. Tuż po wojnie Paweł Klecki podjął współpracę z tym wielkim pianistą. No ale przecież zaczynał u boku Aleksandra Tansmana, trzy lata od niego starszego, ponieważ razem współtworzyli pierwszy, historyczny skład Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej w 1915 roku - przypominał dr Wojciech Wendland.

Lata 20. XX wieku to dla Pawła Kleckiego czas muzycznego rozwoju

Klecki, Tansman, Tuwim - trzej muszkieterowie z Łodzi

Jak opowiadał nasz gość, 15-letni wówczas Paweł Klecki zasiadł w grupie pierwszych skrzypiec, natomiast Aleksander Tansman wykonywał na fortepianie głos harfy. - Na harfę wówczas orkiestry jeszcze nie było stać , pomimo że jej patronem był bardzo zamożny fabrykant Karol Scheibler. No a trzecim z "muszkieterów" - rzeczywiście byli trochę jak papużki nierozłączki - był Julian Tuwim - dodał kurator wystawy.

W późniejszych latach drogi trzech przyjaciół się rozeszły, jednak - jak piszą organizatorzy wystawy - każdy "taszczył za sobą miasto Łódź", by użyć frazy Tuwima, na swój sposób i przez całe życie, niosąc w sobie tę muzykę młodości. Rozbrzmiewała na wszystkich kontynentach świata, tyleż naznaczona piętnem życiowych trudów, co wybitną indywidualnością wielkich łodzian i ową zawsze młodzieńczą, nawet w późnym wieku, l’amour de la vie.

Ekspozycję "Paweł Klecki i muzyka Łodzi" można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego do 10 marca 2024 roku.


Posłuchaj
14:19 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Lodz_2023_10_12-16-30-11.mp3 Paweł Klecki - wystawa o łodzianinie światowego formatu (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi"

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 16.30

mgc

Czytaj także

Święto rytmu w Muzeum Sztuki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 10:00
- Wystawę otwiera pokój, który zawiera dużo elementów wskazujących na szczególną rolę rytmu. Znajduje się tu m.in. wypożyczony z Muzeum Techniku i Przemysłu w Warszawie sejsmograf, który umożliwia zaprezentowanie graficzne fali. Dzięki temu możemy wychwycić jej nierówności, a także powtarzające się w niej elementy – powiedział Daniel Muzyczuk, kurator wystawy "Muzeum rytmu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kosiński – kontrowersyjny kreator samego siebie. Tym razem na wystawie w Łodzi.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 18:10
Jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, Jerzy Kosiński, w tym roku świętowałby dziewięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi przypomina sylwetkę tego niezwykłego, choć zarazem również kontrowersyjnego łodzianina. Na wystawie "Kosiński. Re/kompozycje. Ja" można obejrzeć blisko 80 obiektów dokumentujących jego życie i twórczość. 
rozwiń zwiń