Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 17:00
Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Kadr z filmu Popiół i diament (reż. Andrzej Wajda). Na zdjęciu Zbigniew Cybulski i Ewa Krzyżewska
Kadr z filmu "Popiół i diament" (reż. Andrzej Wajda). Na zdjęciu Zbigniew Cybulski i Ewa KrzyżewskaFoto: PAP/EPA/United Archives/IFTN
  • Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu w 2024 roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia.
  • W wytwórni tej swój debiut zrealizował Andrzej Wajda - był to film "Pokolenie" (premiera w 1955 roku).
  • W ciągu 70 lat stworzono prawie pół tysiąca produkcji, wśród nich są takie tytuły, jak "Popiół i diament" (Andrzej Wajda), "Sami swoi" (Sylwester Chęciński) czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka" (Wojciech Jerzy Has).

Na przestrzeni 70 lat zrealizowano prawie 500 produkcji, filmów i seriali, w tym legendarne tytuły, takie jak: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy z niezapomnianą kreacją Zbyszka Cybulskiego, kultowa komediowa trylogia "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa, "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Giuseppe w Warszawie" Stanisława Lenartowicza czy "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego.

Przez jakiś czas instytucja ta funkcjonowała jako Centrum Technologii Audiowizualnych, jednak z początkiem tego roku powróciła do pierwotnej nazwy.

"Pokolenie" Andrzeja Wajdy - początki WFF

Jednym z pierwszych zrealizowanych przez WFF filmów był debiut reżyserski Andrzeja Wajdy pt. "Pokolenie". Jego premiera miała miejsce na początku 1955 roku.

- Cała historia filmowa Wrocławia i Dolnego Śląska rozpoczyna się nieco wcześniej, w 1952 roku. Wtedy to powstaje oddział Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, czyli tworzenie wytwórni filmowej na terenach wystawienniczych wokół Hali Stulecia. Ale właściwie rozpoczęto działalność 1 stycznia 1954 roku - opowiadał Robert Banasiak.

Wrocław - magia i cenzura

Wkrótce Wrocław zaczął przyciągać kolejnych zdolnych twórców. - Stanisław Lenartowicz zrobił w tej wytwórni 21 filmów - zauważył nasz gość. Jak stwierdził, "była jakaś magia tego miejsca", bo reżyserzy chętnie tam wracali.

- Pamiętajmy, mówimy o latach 50.-60., o czasach cenzury, a twórcy twierdzili, że we Wrocławiu pracuje im się swobodniej. Ta cenzura była łagodniejsza niż w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych czy w Warszawie - powiedział.

Czytaj także:

Sylwester Chęciński w kapciach na planie filmowym

Atutem wrocławskiej wytwórni były miejsca noclegowe i przyzwoite zaplecze gastronomiczne na miejscu.

- Sylwester Chęciński często powtarzał, że dla niego był to wyjątkowy komfort pracy, ponieważ on, gdy przyszła mu do głowy jakaś koncepcja, jakiś pomysł, w trakcie realizacji filmu, po prostu mógł w kapciach zejść na dół i już był na planie filmowym w hali.

Kilkanaście tysięcy kostiumów

Pierwsze pracownie scenografii i kostiumów znajdowały się w Pawilonie Czterech Kopuł, w którym dziś urządzone są sale wystawiennicze Muzeum Narodowego. - Do dziś pozostało nam kilkanaście tysięcy kostiumów z filmów, które tam powstały. My dzisiaj traktujemy je jako narzędzie edukacji, ponieważ odrestaurowaliśmy ponad setkę kostiumów z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie". Na tym uczą się dziś projektanci i kostiumografowie - mówił Robert Banasiak.


Posłuchaj
15:58 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_02_16-16-29-33.mp3 Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat (Wybieram Dwójkę)

 

Pani Wacia i jej jajecznica

Postaciami, które na trwałe wpisały się w historię WFF, są nie tylko reżyserzy, aktorzy, operatorzy, scenografowie czy kostiumografowie. Wśród kultowych postaci związanych z tą instytucją jest pani Wacia, starsza bufetowa, która od lat 60. do 1989 roku prowadziła na miejscu bar. Na obiady przychodzili z drugiej strony ulicy także państwo Gucwińscy, czyli dyrektorzy wrocławskiego zoo. Najlepszą, do dziś wspominaną potrawą była jajecznica ze szczypiorkiem. 

- W zeszłym tygodniu, kiedy organizowaliśmy uroczystość 70-lecia i przyjechali do nas Krzysztof Zanussi, Marek Piestrak, Janusz Zaorski i wielu innych reżyserów, to - proszę sobie wyobrazić - w pierwszej kolejności wspominali panią Wacię - przyznał Robert Banasiak.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Robert Banasiak (dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu)

Data emisji: 16.02.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/mo/wmkor

Czytaj także

Zbigniew Cybulski. "Tamten" lęk pchał go ciągle do przodu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 06:00
8 stycznia 1967 roku zginął tragicznie Zbigniew Cybulski, aktor, który bezpowrotnie zmienił polskie kino. Według niektórych do dziś pozostaje najlepszym polskim aktorem filmowym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Przypominamy twórczość wybitnego reżysera

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:00
W sobotę 6 marca minie 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Światowej sławy reżyser, zdobywca najcenniejszych nagród filmowych, zostawił po sobie wybitne filmy, m.in. "Popiół i diament", który jest zaliczany do stu najlepszych filmów w historii kina. 
rozwiń zwiń