Vivaldi kameralnie i współcześnie na urodziny Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 18:30
- Brzmienie współczesne wynika w pewnym sensie z pomysłu opracowania "Czterech pór roku" z wiolonczelą. W tamtych czasach tak daleko posuniętej wirtuozerii na wiolonczeli raczej jeszcze nie obserwowaliśmy. No i poza tym z różnych względów zdecydowaliśmy się na zagranie w stroju 440Hz, a więc w stroju współczesnym - mówił w Dwójce Marcin Zdunik. Artysta wraz z Lilianną Stawarz zagra koncert z okazji 87. urodzin Dwójki.
Wiolonczelista Marcin Zdunik
Wiolonczelista Marcin ZdunikFoto: materiały prasowe
  • 1 marca Program 2 Polskiego Radia obchodzi swoje 87. urodziny.
  • Jedną z urodzinowych propozycji Dwójki będzie koncert Lilianny Stawarz (klawesyn) i Marcina Zdunika (wiolonczela) w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana o godz. 16.00.
  • Artyści wykonają "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego, a koncert poprowadzi powracający na antenę Dwójki - Adam Suprynowicz.
  • Transmisja na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale You Tube i Facebooku Dwójki.

"Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego jeden z najbardziej popularnych utworów muzyki klasycznej. Na antenie Dwójki usłyszą go Państwo w niecodziennym instrumentarium - będą to klawesyn i wiolonczela, a zagrają Lilianny Stawarz i Marcin Zdunik.

- Z tego co z tego co mi się wydaje jesteśmy prekursorami w dziedzinie takiego właśnie zestawienia instrumentów w tym utworze. Aczkolwiek sama tradycja kameralizacji tego typu dzieł orkiestrowych czy koncertów, czy w ogóle tradycja transkrypcji, liczy sobie już wiele, wiele stuleci - zapewnił Marcin Zdunik.


Posłuchaj
09:57 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_02_29-17-10-50.mp3 Vivaldi kameralnie i współcześnie na urodziny Dwójki (Wybieram Dwójkę)

 

Bach dopisuje do Vivaldiego

Jak stwierdził nasz gość, transkrypcją utworów Vivaldiego zajmował się sam Jan Sebastian Bach.

- Co więcej, posuwał się nieco dalej, dopisywał do jego muzyki własny kontrapunkt i potem podpisywał swoim nazwiskiem. Wówczas funkcjonowały zupełnie inne normy i nikt nie miał poczucia burzenia świętości czy dekonstrukcji oryginału. Była to raczej kolejna odsłona, próba spojrzenia w innym świetle, pod innym kątem na już dobrze znaną muzykę - wyjaśnił Marcin Zdunik.

Dodał też, że kameralne wersje dużych utworów orkiestrowych powstawały również ze względów praktycznych, by móc zaprezentować publiczności genialną muzykę także publiczności z mniejszych miast, w których nie funkcjonowały orkiestry. Dwójkowy koncert jest więc zakorzeniony w tej tradycji.

Adam Suprynowicz zaprasza na urodzinowy koncert Dwójki:

"Cztery pory roku" współcześnie

Lilianna Stawarz i Marcin Zdunik w swojej interpretacji Vivaldiego nie ingerują w stylistykę czy partyturę, wykonają jednak "Cztery pory roku" w sposób współczesny.

- Brzmienie współczesne wynika w pewnym sensie z pomysłu opracowania "Czterech pór roku" z wiolonczelą. W tamtych czasach tak daleko posuniętej wirtuozerii na wiolonczeli raczej jeszcze nie obserwowaliśmy, wiolonczela w ogóle jako instrument solowy zaczęła rozkwitać nieco później niż skrzypce. No i poza tym z różnych względów zdecydowaliśmy się na zagranie w stroju 440Hz, a więc w stroju współczesnym, w którym wiolonczela ma nieco więcej blasku i nieco lepiej sprawdza się w wysokich rejestrach - wyjaśnił muzyk.

Na koncert 1 marca o godz. 16.00 zapraszają Dwójka i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Transmisja na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowejna kanale You Tube i Facebooku Dwójki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Marcin Zdunik (wiolonczelista)

Data emisji: 29.02.2024

Godzina emisji: 17.10

mgc

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:15
- Kiedyś znana polska artystka młodego pokolenia, po kolejnej współpracy z repertuarem pradziadka, powiedziała mi tak zupełnie szczerze, że u niej w domu te piosenki były obecne, tak samo jak piosenki innych znanych artystów, które jednak po jakimś czasie zaczynały tą myszką trącić. A w słuchaniu pradziadka nawet 40 lat temu dla młodych ludzi nie było niczego obciachowego - mówił w Dwójce prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
rozwiń zwiń