Raport PwC: dlaczego nie możemy zabić firm pożyczkowych
Po aferze z Amber Gold Polacy zaczęli się bać parabanków, rząd zapowiada obostrzenie przepisów. Specjaliści z PwC tymczasem ostrzegają – nie mylmy parabanków z firmami pożyczkowymi, te są potrzebne, dlatego nowe regulacje nie mogą ich zniszczyć.
2013-12-15, 08:05
Raport firmy PwC na temat firm pożyczkowych w Polsce mówi wyraźnie - to mały, ale bardzo potrzebny rynek usług. Regulacje są konieczne, ale nie mogą go zniszczyć.
Raport PwC analizuje firmy, które udzielają klientom pożyczkek z własnych środków. Są one zaciągane na krótki czas: od kilku dni do około roku. Raport pomija natomiast te firmy, które przyjmują depozyty od klientów. - Firmy pożyczkowe, to nie parabanki – podkreśla Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.
To niewielki, ale potrzebny rynek
Firmy pożyczkowe stanowią zaledwie 2-3 proc. rynku zadłużenia osób prywatnych w Polsce.
– To nie jest wielki rynek, natomiast spełnia on bardzo ważną rolę, ponieważ udostępnia środki finansowe osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie lub nie chcą brać pożyczek w bankach – mówi Mateusz Walewski.
REKLAMA
Trzeba pamiętać – pożyczka z firmy pożyczkowej jest droższa niż z banku
Raport PwC podkresla fakt, że klienci pożyczający pieniądze z firmy pożyczkowej ponoszą wyższe koszty - To są pożyczki dość drogie dlatego, że te firmy muszą rekompensować wyższe ryzyko, z którym się spotykają, a także dlatego, ze średnia pożyczka udzielna w takiej firmie jest znacznie niższa niż w sektorze bankowym – ocenia ekspert PwC. W związku z tym koszty jej udzielenia stanowi znaczną część kapitału.
Regulacje nie mogą zabić rynku
Głównym celem raportu było zbadanie, w jaki sposób ewentualne regulacje mogą wpłynąć na rynek usług firm pożyczkowych. - Twierdzimy, ze ten rynek powinien podlegać regulacjom, powinny one jednak być bardzo ostrożnie planowane tak, żeby nie wypchnąć tych firm z rynku – uważa Mateusz Walewski. - Te firmy działają na bardzo rożnych modelach biznesowych i jest popyt na te pożyczki – podkreśla specjalista z PwC.
Nowe regulacje powinny chronić interesy klienta i rynku
Regulacje powinno się uzależniać od okresu, na które te pożyczki są udzielane. – Koszty są inne, kiedy jest to pożyczka na tydzień lub kilka dni, a inne gdy na prawie rok. Wszelkie regulacje powinny brać to pod uwagę – dodaje ekspert.
- Nasze regulacje są wypadkową obrony bezpieczeństwa klienta, a z drugiej strony ochrony istnienia firm pożyczkowych w Polsce.
REKLAMA
I podkreśla:- Nie przedstawiamy konkretnych regulacji, ale analizę ich potencjalnych skutków. I rekomendujemy szczególną uwagę przy ich tworzeniu.
Miliard w sieci
Z kolei z opublikowanego niedawno raportu Związku Firm Pożyczkowych, dotyczącego pożyczek w sieci wynika, ze Polacy łatając domowe budżety pożyczają na potęgę. Mikropożyczki w Internecie oceniono na nawet miliard złotych.
gra
REKLAMA