Europejski Kongres Gospodarczy. Umowa handlowa między USA i UE coraz bliżej
Rozmowy o umowie handlowej między USA i Unią Europejską odbyły się w Katowicach, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
2014-05-07, 16:27
Porozumienie może wejść w życie do końca kadencji Baracka Obamy.
Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.
Europejski Kongres Gospodarczy: kluczowe kwestie to energetyka i inwestycje >>>
Główny negocjator umowy z ramienia Unii Europejskiej, Ignacio Garcia Barcero podkreśla, że rozmowy między stronami zbliżają się do końca. Za dwa tygodnie rozpocznie się piąta runda negocjacji. Barcero zaznacza, że jeśli wszyscy będą maksymalnie zaangażowani, to rozmowy będą miały swój finał przed końcem 2014 roku.
REKLAMA
Uzgodnienie wspólnych standardów
W ocenie negocjatorów jednym z najważniejszych wyzwań będzie zbliżenie regulacji obowiązujących w UE i USA. Zapewnili, że w żadnym razie nie może być tak, by na skutek nowych przepisów doszło do pogorszenia ochrony środowiska oraz sytuacji konsumentów i pracowników. Celem tej umowy nie będzie obniżenie obecnych standardów unijnych.
Jak wyjaśnia główny negocjator ze strony Stanów Zjednoczonych, Dan Mullaney największym wyzwaniem dla obu stron nie jest uzgodnienie ceł czy opłat, lecz standardy. Wszystko dlatego, że obie strony mają rozwinięty system regulacyjny, system ochrony konsumentów czy pracy.
13 milionów nowych miejsc pracy
Według szacunków, które przytaczali negocjatorzy podpisanie umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przyniosłoby około 13 milionów nowych miejsc pracy po obu stronach oceanu.
Negocjacje ws. umowy handlowej USA - UE trwają od ub. roku. Będzie to największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii, obejmie jedną trzecią światowego handlu, 52 proc. PKB i 40 proc. produkcji.
Poza likwidacją różnego rodzaju barier w ramach TTIP wyeliminowane mają zostać również często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług.
Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspólnie wytwarzają niemal połowę światowego PKB i odpowiadają za jedną trzecią światowego handlu. Wartość towarów i usług, jakimi każdego dnia ze sobą handlują, sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji USA w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska natomiast inwestuje w USA ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.
Więcej informacji z Europejskiego Kongresu Gospodarczego >>>
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA