Unijne środki chybione?

Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską w sprawie funduszy europejskich na lata 2014 – 2020. Na tej podstawie zostaną przygotowane krajowe regionalne programy, które obejmą wydatki na środowisko.

2014-06-13, 15:38

Unijne środki chybione?
. Foto: flickr.com/dskley

Posłuchaj

13.06.14 dr Jacek Oleksiejuk „Niskoemisyjność przekłada się na jakość życia mieszkańców (…)”
+
Dodaj do playlisty

Energetyka, transport, zarządzanie odpadami to kwestie, które bezpośrednio przekładają się na stan i jakość naszego środowiska. Z przeznaczonych przez Unię Europejskich środków, liczących w sumie ponad 19 mld euro, tylko część jest właściwie zaplanowana – uważają organizacje ekologiczne.

- W finalnej wersji umowy partnerstwa pojawiły się obszary, które szczególnie nas zaniepokoiły. Naszym celem jest budowanie gospodarki niskoemisyjnej. W Polsce największe straty energetyczne powodują budynki mieszkalne, a w Umowie Partnerskiej nie ma zapisów, które mówiłyby o finansowaniu ich ocieplania – powiedziała Anna Drążkiewicz, Polska Zielona Sieć.

- Lepsza niskoemisyjność przekłada się na jakość życia mieszkańców. Do tej pory większość środków przeznaczana była na infrastrukturę, w tym budowę dróg, mostów i transport. Teraz środki powinny być wykorzystywane w inny sposób - mówił dr Jacek Oleksiejuk, ekspert ds. funduszy europejskich, politolog.

PR24/Paulina Olak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej